foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
UWAGA! Z powodu awarii starej witryny naszej szkoły aktualnie pracujemy nad nową. Przepraszamy za utrudnienia :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

Tłusty czwartek to jedyny dzień, w którym z reguły nikt nie zważa na ilość spożywanych kalorii. W naszej szkole w takim dniu, także było na słodko z pysznymi lukrowanymi pączkami z konfiturą.

W tym dniu klasy od I - VII wraz z nauczycielami przyłączyli się do akcji charytatywnej „PĄCZKI DO RĄCZKI” organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 5 oraz Szkołę Podstawową nr 9 w Lesznie. Dochód z akcji przeznaczony zostanie na dwójkę chorych dzieci Julkę oraz Huberta. Wszystkim bardzo dziękujemy za przystąpienie do tak szlachetnej akcji. Smacznego!!!

Monika Raczkowska – koordynator akcji

raczki

Klub Młodego Odkrywcy w naszej szkole działa przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik. Celem zajęć jest pozwolenie dzieciom na swobodne eksperymentowanie i doświadczanie otaczającego świata, a dzięki temu rozwijanie wrodzonej ciekawości i pogłębianie wiedzy z różnych dziedzin.

Tym razem na zajęciach Klubu Młodego Odkrywcy uczniowie przygotowali dla skrzydlatych przyjaciół stołówki z pożywieniem. Sami przygotowywali kule ze smalcu i nasion, a później rozwieszali je na drzewach wokół szkoły, tak, aby obserwować ptaki, które zimują w naszym rejonie. Kolejne zajęcia minęły na eksperymentowaniu z wodą. Najbardziej spodobał się młodym badaczom eksperyment z „magiczną butelką” i „siłą przyciągania”. Ostatnie zajęcia przed feriami to bicie rekordu w locie modeli samolotów zrobionych z papieru. Każda grupa składała inny model samolotu i porównywaliśmy, który dalej poleci.

Po feriach Klub Młodego Odkrywcy i wszyscy jego sympatycy wybierają się w niesamowitą podróż do Centrum Nauki Kopernik i Planetarium do Warszawy. Ruszamy 9 marca! Gdy wrócimy podzielimy się swoimi wrażeniami z pobytu w tym pełnym doświadczeń i eksperymentów miejscu.

Opiekun KMO - klasy IIIB: Izabela Kaczmarek

[FOTORELACJA]

kmo1234

W dniu 8 lutego 2018 roku odbyły się Gminne Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Warcabach Klasycznych w GOK- u w Lipnie. Naszą szkołę reprezentowało 12 uczniów z klas I-VII.

JAKO SZKOŁA DRUŻYNOWO ZAJĘLIŚMY I MIEJSCE!!!

Na podium w kategorii klas I-III stanęli:

Kategoria chłopców:

I miejsce – Mateusz Wysokiński

II miejsce – Kacper Stachowiak

III miejsce – Dorian Paluszak

Kategoria dziewcząt:

I miejsce – Antonina Wideł

III miejsce – Zofia Wideł

W kategorii klas IV-VII na podium stanęli:

Kategoria dziewcząt:

I miejsce – Aleksandra Walkowska i Zuzanna Ruta

III miejsce – Jagoda Przybylska

Kategoria chłopców:

I miejsce – Maciej Olejniczak

II miejsce – Jakub Janowicz

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych rozgrywkach.

Kinga Stachowiak

[FOTORELACJA]

warcaby8.02

Już do tradycji naszej szkoły wpisał się WIECZÓR FILMOWY organizowany zawsze w piątek przed feriami. Nietypowa forma spędzenia czasu w szkole spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Na wieczór filmowy zgłosiło się aż 71 uczniów z klas pierwszych i trzecich. Mieli oni okazję spojrzeć na szkołę z zupełnie innej perspektywy i przekonać się, że szkoła to nie tylko nauka i lekcje, ale również ciekawa forma spędzania czasu z przyjaciółmi. Spakowaliśmy śpiwory, poduszki, maskotki i o godzinie 17.00 rozpoczęliśmy wspólny maraton filmowy. Seanse odbywały się w dwóch salach i jak przystało na prawdziwe kino, nie obyło się bez popcornu. Dzieci młodsze obejrzały filmy „Gwiazdka z dinozaurami”, „Epoka lodowcowa 5”, a trzecioklasiści: „Vaiana – skarb oceanu” i „Był sobie pies”. O godzinie 19.00 nastąpiła przerwa – niespodzianka. Zostały dostarczone pizze, które zostały zjedzone ze smakiem, i to w Międzynarodowy Dzień Pizzy, który przypada właśnie 9 lutego.

O godzinie 20.00 radośni, chociaż już zmęczeni, opuściliśmy szkołę. Z niecierpliwością czekamy na kolejną noc filmową w przyszłym roku.

Organizatorzy:

Katarzyna Frach, Izabela Kaczmarek, Marta Matyla

[FOTORELACJA]

baje

9 lutego, tuż przed feriami, uczniowie klasy VI B, V B i III B wybrali się do FAMILY CLUBU - BOWLING w Śmiglu. Wspólny wyjazd  przyniósł nam wiele korzyści, m.in. był doskonałą okazją na wspólną integrację, utrwalanie zasad "zdrowej" rywalizacji, a także aktywne spędzenie czasu w gronie kolegów i koleżanek. Ta forma gry, czyli bowling, pozwoliła nam być w ruchu, który przeplatał się z odpoczynkiem, co nie pozwoliło nam zmęczyć się. Dodatkowym atutem było to, iż podczas wspólnych zmagań  wydzielały się nam endorfiny, powodujące wiele radości i uśmiechów. Po zmaganiach sportowych uczniowie mogli dodatkowo „wyszaleć się” na placu zabaw, a potem udaliśmy się do restauracji na smakowitą pizzę, frytki i orzeźwiające napoje. Pobyt w Family Clubie dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń. Podczas wyprawy uczniowie mieli okazję przekonać się, że bowling to nie tylko dyscyplina sportowa, ale świetna zabawa. Pełni wrażeń i emocji wrócili do szkoły myśląc już o kolejnym wyjeździe. Było super!!!

Organizatorzy:

Kinga Stachowiak, Izabela Kaczmarek, Jarosław Zielonka, Józef Gabryś

[FOTORELACJA]

bow9

Ostatnio w naszej Szkolnej Galerii mogliśmy oglądać i podziwiać prace koleżanki z piątej klasy. Zatem kilka słów na ten temat. Wielu uczniów naszej szkoły posiada swoje pasje i zainteresowania. Nie zawsze jednak o tym wiemy, ponieważ nie wszyscy otwarcie o tym mówią… a szkoda. Warto poznać i przedstawić osobę, która ma duszę artystyczną i wolne chwile poświęca na rozwijanie swojego talentu.

Urszula Mikulska - jest uczennicą klasy VA. Jej przygoda z rysunkiem zaczęła się już jakiś czas temu.

Swoją pasję Ulka zaczerpnęła od starszej siostry, która sama pięknie rysuje i maluje. Ula lubi rysować niemalże codziennie. Jak sama mówi robi to nie z nudów czy dla zabicia czasu, ale dlatego, że czuje taką potrzebę. Największą trudność sprawia Jej rysowanie rąk i nóg. Dobrze czuje się w rysowaniu postaci z kreskówek, ponieważ są … zabawne.

Inspiracje czerpie z telewizji, Internetu oraz książek. Lubi eksperymentować próbując rożnych technik. Marzy o tym, by w przyszłości stworzyć własną kreskówkę, w której mogłaby zamieścić swoje rysunki. A dziś możemy podziwiać Jej prace w naszej galerii – i uwierzcie - to zaledwie tylko kilka Jej rysunków.

Justyna Sędłak

ula

                 6 lutego jest Dniem Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przebiega pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Jest to na tyle ważny temat, że nie pozostaje obojętny w naszej szkole. Profilaktyczne działania i edukacja naszych uczniów na temat niebezpieczeństw w sieci jest częstym tematem, zarówno na zajęciach wychowawczych, jak i na lekcjach przedmiotowych. Efektem tych działań jest między innymi gazetka ścienna na korytarzu naszej szkoły, którą wykonali uczniowie klas VI – plakaty przedstawiające zalety i wady Internetu.

W środę wszyscy uczniowie naszej szkoły otrzymali symboliczne naklejki zachęcające do bezpiecznego korzystania z Internetu.

Niech w naszych domach i szkole każdy dzień będzie Dniem Bezpiecznego Internetu, bo:

Internet szanuję, więc nie hejtuję !

uczniowie klas VI

iwona1

5 lutego uczniowie klas III i IV mogli uczestniczyć w ciekawym spotkaniu z pisarzem – Gabrielem Roszakiem. Nasz gość tworzy od wielu lat, jest uznanym w środowisku artystycznym poetą, satyrykiem, miłośnikiem historii oraz popularyzatorem kultury regionalnej. Spotkanie zostało zorganizowane na trzeciej lekcji na sali gimnastycznej.

Gabriel Roszak jest autorem książki z poezją dla dzieci, pt. „W leśnej operze”. Dzieci zapoznały się  z nią podczas lekcji w tygodniu poprzedzającym spotkanie.

Poeta został powitany brawami. Uczniowie klas IV, którzy jako pierwsi znaleźli się na sali gimnastycznej, otoczyli naszego gościa i zebrali autografy.

W pierwszej części spotkania uczniowie powiedzieli kilka zdań biogramu p. Roszaka oraz zaprezentowali jego utwory poetyckie. Sam autor również przeczytał kilka swoich wierszy oraz opowiedział o prezentowanym tomiku.

W drugiej części spotkania dzieci mogły zadawać pytania. Autor cierpliwie i z poczuciem humoru starał się zaspokoić ciekawość uczniów i odpowiadał na każde pytanie. Dzieci chciały się dowiedzieć się, m.in., czy łatwo jest być pisarzem, jak długo tworzy się wiersz i czy nasz gość lubił chodzić do szkoły.

Na zakończenie uczniowie wręczyli p. Roszakowi kwiaty i podziękowali za przybycie do naszej szkoły.

Spotkanie zostało zorganizowane przez polonistkę, Katarzynę Zmysłowską przy wsparciu p. Moniki Raczkowskiej bibliotekarki. 

[FOTORELACJA]

roszak

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla uczniów klas I-III to niezwykłe popołudnie, często wyczekiwane przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było i tym razem.

Dnia 2 lutego w naszej szkole pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w sali balowej można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Podczas odpoczynku panie częstowały wszystkich pączkami i cukierkami.

Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

Kolejny bal karnawałowy już za rok!

Wychowawcy klas I-III

[FOTORELACJA]

fizia

Żużlowiec Piotr Pawlicki, kapitan Fogo Unii Leszno, wygrał 39. plebiscyt Panoramy Leszczyńskiej na najpopularniejszych sportowców w regionie leszczyńskim w 2017 roku. W kategorii najpopularniejszy trener triumfował Piotr Baron, opiekun drużynowego mistrza Polski na żużlu, Fogo Unii Leszno. Laureaci wystąpili na deskach teatru. Oprócz żużlowców wyróżnienia odebrali przedstawiciele m. in. koszykówki, piłki ręcznej, szermierki, triathlonu, baloniarstwa, kick boxingu, warcabów i trójboju siłowego. Były również wyróżnienia specjalne. Za partnerstwo prywatno-publiczne przy budowie obiektów sportowych uhonorowano Urząd Miasta Leszna i Football Academy. Uniwersytet Trzeciego Wieku otrzymał nagrodę specjalną za propagowanie sportowego trybu życia. Za sponsoring sportowy wyróżnienie otrzymała firma Stainer. W części artystycznej gali wystąpili aktorzy Teatru Miejskiego w Lesznie oraz zespół Funky Flava.

Wyniki 39. Plebiscytu sportowego Panoramy Leszczyńskiej na najpopularniejszych sportowców i trenerów regionu w 2017 roku

Najpopularniejsi sportowcy:
1. Piotr Pawlicki (Fogo Unia Leszno), żużel
2. Kamil Chanas (Jamalex Polonia 1912 Leszno), koszykówka
3. Renata Tomczak (IKS Leszno), szermierka
4. Agnieszka Jerzyk (Real 64-sto Leszno), triathlon
5. Bartosz Smektała (Fogo Unia Leszno), żużel
6. Daria Dudkiewicz-Goławska (Aeroklub Leszczyński), balony
7. Krzysztof Meissner (MKS Real-Astromal Leszno), piłka ręczna
8. Amadeusz Zyber-Moszak (UKS Roszada Lipno), warcaby
9. Mateusz Wysokiński (UKS Roszada Lipno), warcaby
10. Zuzanna Licha (Polonia 1912 Leszno, kickboxing

Najpopularniejsi trenerzy:
1. Piotr Baron (Fogo Unia Leszno), żużel
2. Łukasz Grudniewski (Jamalex Polonia 1912 Leszno), koszykówka
3. Maciej Wierucki (MKS Real Astromal Leszno), piłka ręczna
4. Zbigniew Myszuk (UKS Roszada Lipno), warcaby
5. Roman Szymkowiak (Kobra Kościan), trójbój siłowy

/tekst i foto: otopanorama.pl/

galawteatrze

W piątek klasy I A, I B oraz II A odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną z okazji Dnia Kubusia Puchatka, który przypada 18.01.2018 roku. Pani bibliotekarka z tej okazji przybliżyła dzieciom postać twórcy Kubusia Puchatka Aleksandra Alana Milna, który przypatrując się zabawie swojego synka Krzysia i jego fascynacji misiem, którego podarowała mu mama na pierwsze urodziny, wpadł na pomysł napisania książki dla niego, która stała się szybko nieśmiertelnym klasykiem literatury dziecięcej. Dzieci miały także okazję wysłuchać fragmentu wspomnianej książki „Przygód Kubusia Puchatka” – historii misia o małym rozumku oraz jego przyjaciołach.

Ponieważ miś był miodowym łakomczuchem nie mogło zabraknąć osoby, która o miodzie wie wszystko. Dlatego panie z biblioteki zaprosiły specjalnego gościa - pszczelarza, który wyjaśnił dzieciom jak ten miód powstaje. Na koniec miłą niespodzianką był poczęstunek zorganizowany przez panią bibliotekarkę i panów pszczelarzy, którzy zachęcili dzieci do degustacji różnych gatunków miodów, które zostały wyprodukowane w ich pasiekach przydomowych.

Czas minął szybko, a my z wesołymi minami, oraz słodkimi buziami wróciliśmy do szkoły.

                                          Monika Raczkowska, Katarzyna Frach, Marta Matyla

[FOTORELACJA]

kubus1a1b

Jędrzej Wojciechowski z klasy IVa na pewno będzie mile wspominał jesienną edycję olimpiady „Olimpus”. Właśnie dowiódł, że język polski nie ma przed nim żadnych tajemnic. Został laureatem ogólnopolskiego konkursu i zasłużenie odebrał grawerowany dyplom zwycięstwa. Możemy być dumni równi z innych naszych uczniów – wielu uczestników olimpiady z języka polskiego i matematyki osiągnęło wyniki wyższe niż średnia krajowa.

6 i 7 listopada 2017 roku w naszej szkole po raz kolejny zostały przeprowadzone olimpiady przedmiotowe „Olimpus” z języka polskiego i matematyki. Z zadaniami z języka polskiego zmagało się 19 uczniów z klas IV – VII, a z matematyki dwudziestu sześciu.

Z języka polskiego, oprócz Jędrzeja Wojciechowskiego, który został laureatem, 2 uczniów z klasy IV i dwóch z klasy VII uzyskało wynik lepszy od średniej krajowej. Z matematyki z kolei aż sześciu uczniów z klasy IV i dwóch z klasy VI przekroczyło średnią krajową w liczbie zdobytych punktów.

Każdy z uczestników olimpiad przedmiotowych, niezależnie od uzyskanego wyniku, otrzymał dyplom uznania za udział w olimpiadzie. „Olimpus” promuje uczniów wykazujących zainteresowania różnymi dziedzinami i posiadających wszechstronną wiedzę. Do olimpiady można przystąpić w trzech terminach każdego roku szkolnego: jesienią, zimą oraz wiosną. Olimpiady przedmiotowe sprawdzają stan wiedzy uczniów na poziomie ogólnopolskim przez zewnętrzną komisję egzaminacyjną.

Szkolni organizatorzy

[FOTORELACJA]

olimp2017

Bardzo prosto!

Wystarczy rolka po papierze toaletowym, balonik, kolorowy papier i dziurkacz. Bardzo efektowny i przydatny przyrząd zwłaszcza w karnawale, czy na urodzinach. Tani i wielokrotnego użytku. Zabawa, która wywołuje uśmiech na twarzy dzieci i zostawia mnóstwo kolorowych kółeczek wokół. Przepraszamy nasze Panie sprzątaczki za większy bałagan niż zwykle.

Tym razem pomysł zajęć zaproponowała Agatka Pelec. Trafiła w dziesiątkę!

Opiekunka KMO: Katarzyna Frach

[FOTORELACJA]

konfeti

W styczniu w ramach cyklu tematów „Cztery żywioły - ogień” dużo rozmawiałyśmy z dziećmi na temat trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaka. Dzieci słuchały wierszy, piosenek i opowiadań na ten temat. Znają dobrze numer do straży  pożarnej i wiedzą, że zabawa zapałkami jest zakazana.

Ewaluacją tych wiadomości była zorganizowana, 19 stycznia, wycieczka do Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Lesznie. Dzięki życzliwości pana strażaka – Mirosława Zimniaka, uczniowie klas III A i III B mogli obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchały pogadanki o trudnych akcjach ratowniczo- gaśniczych. Dzieci miały możliwość wejścia do wozu strażackiego, przymierzenia hełmu strażaka, dodatkowo każdy mógł spróbować swoich sił na torze w komorze dymnej i potrzymać wąż strażacki. Potem strażacy włączyli syreny w wozach strażackich. Zaprezentowali nam także wiele innych sprzętów potrzebnych w akcjach strażackich. Jedną z największych atrakcji była rura, którą strażacy zjeżdżają do akcji. Mieliśmy także chwilkę na zrobienie pamiątkowych zdjęć. Niech tak zdobyta wiedza zachowa się jak najdłużej w pamięci uczniów.

To była wspaniała wycieczka! Serdeczne podziękowania kierujemy rodzicom Marysi z klasy III A, pani Iwonie Lorenc-Zimniak i panu Mirosławowi Zimniak, którzy pomogli zorganizować ten wyjazd.

Alina Linke, Izabela Kaczmarek, Monika Raczkowska

[FOTORELACJA]

ospleszno

W dniu 15 stycznia 2018 roku odbyły się w naszej szkole  rozgrywki szkolne  w warcaby klasyczne. W zawodach brało udział 32 uczniów klas I - VII.

W kategorii klas I-III - dziewcząt:

I miejsce zajęła ANTONINA WIDEŁ,

II miejsce POLA OLEJNICZAK,

III miejsce ZOSIA WIDEŁ.

W kategorii klas I-III - chłopców:

I miejsce zajął MATEUSZ WYSOKIŃSKI,

II miejsce KACPER STACHOWIAK,

III miejsce DORIAN PALUSZAK.

W kategorii klas  IV-VII - dziewcząt:

I miejsce zajęła ALEKSANDRA WALKOWSKA,

II miejsce ZUZANNA RUTA,

III miejsce JAGODA PRZYBYLSKA.

W kategorii klas IV-VII - chłopców:

I miejsce zajął JAKUB JANOWICZ,

II miejsce MACIEJ OLEJNICZAK,

III miejsce ADAM JANOWICZ.  

Wszyscy uczniowie będą reprezentować naszą szkołę w gminnym turnieju warcabowym.

Wszystkim serdecznie gratulujemy  i życzymy powodzenia na  szczeblach wyższych.

Kinga Stachowiak.

[FOTORELACJA]

myszuk2018

Sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy działające w powiecie leszczyńskim podliczyły już pieniądze. W wielu gminach pobito ubiegłoroczne rekordy.

W gminie Lipno zebrano 14.421,07zł. Oprócz zbiórki do puszek, z którymi przez cały dzień chodzili wolontariusze WOŚP, pieniądze pozyskano także z licytacji przeróżnych przedmiotów podarowanych przez sponsorów.

Do akcji WOŚP dołączyły się uczennice z kółka tanecznego klas I-III - „GWIAZDECZKI”, które przepięknie zatańczyły swoje układy taneczne, do których choreografię przygotowała pani trenerka - Kinga Stachowiak. Serdecznie im za to dziękujemy!

[FOTORELACJA]

wosp2018

Uczniowie klasy IV b stanęli przed niezwykłym zadaniem. Zamiast pisania kartkówki z lektury „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”... tworzyli na jego podstawie grę planszową. Propozycja spodobała się uczniom, którzy – jak się okazało – lubią trudne wyzwania.

Łatwo nie było. Uczniowie otrzymali od polonistki wskazówki, jak stworzyć grę, ale sami musieli zaprojektować oraz wykonać swoje gry. Praca nad planszówkami przebiegła w wybranych losowo grupach. Dzieci musiały podzielić się obowiązkami, by poprawnie wykonać zadanie.

Na przygotowanie gry poświęciliśmy dwie godziny. Część pracy uczniowie wykonali w domu. Następnie zaprezentowali swoje dzieła podczas lekcji języka polskiego p. Zmysłowskiej, która zaproponowała turniej gier. Podczas rozgrywek liczyło się nie tylko szczęście, ale również wiedza na temat przygód Kajko, Kokosza oraz Mirmiła, ponieważ czwartoklasiści przygotowali pytania, dotyczące omawianej lektury.

Wszyscy jednak z dużym zaangażowaniem włączyli się w zabawę, która tym razem służyła nie tylko rozrywce, ale również niezwykłej przygodzie intelektualnej.

Katarzyna Zmysłowska

gry4b

„Jedyna doskonałość, jaka istnieje, to doskonałość w pomaganiu innym ludziom.

To jedyna rzecz, która trwa i ma prawdziwe znaczenie. Po to tu jesteśmy”

Andre Agassi

Zbiórka nakrętek dla Paulinki rozpoczęła się w roku szkolnym 2016/2017 z inicjatywy dzieci z klasy III c. Uczniowie przez cały ten czas wspierali niepełnosprawną dziewczynkę. W tym roku, już jako czwartoklasiści, nadal zachęcają do wzięcia udziału w akcji.

Paulinka Ciszak, dla której zbierane są nakrętki, jest mieszkanką Leszna. Jej życie zmieniło się w 2009 roku. Wtedy to uległa bardzo poważnemu wypadkowi. Przygniótł Ją konar spróchniałej topoli. Od tej pory wymaga ciągłej rehabilitacji.

Możemy Jej w tym pomóc. Zbierając nakrętki, wspieramy Paulinkę w walce o zdrowie.

Liczymy na Was!

Katarzyna Zmysłowska

i uczniowie klasy IVC

naktetka

Copyright © 2018 SP LIPNO Rights Reserved.