foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
UWAGA! Z powodu awarii starej witryny naszej szkoły aktualnie pracujemy nad nową. Przepraszamy za utrudnienia :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach to założony w wyremontowanych, zabytkowych budynkach folwarcznych ośrodek, do którego udali się na szkolną wycieczkę uczniowie klasy 1 b i 3 b w dniu 18 czerwca 2018r.

           W tym miejscu czas się zatrzymał, mogliśmy więc zobaczyć najróżniejsze sprzęty dawnego gospodarstwa domowego oraz poznać warsztaty ginących zawodów. Trasa zwiedzania połączona była z zajęciami edukacyjnymi prowadzonymi na specjalnie przygotowanych stanowiskach - od kowala poprzez warsztat bednarsko - stolarski, szewski, stanowisko praczki, pszczelarza, warsztat wikliniarski do składu kolonialnego, wystawy urządzeń do przeróbki mleka i wyposażenia kuchni.

Tak więc, samodzielnie zrobiliśmy wiklinowy wózek, wykonaliśmy woskowe świece, przez chwilę byliśmy kowalem, praczką, szewcem...

W dawnym spichlerzu czekała następna atrakcja – wnętrze przypominające klasę lekcyjną z prawdziwymi ławkami sprzed lat i przyborami szkolnymi. Pisaliśmy na tabliczkach, gęsim piórem i piórem ze stalówką.

Atutem tej wycieczki było to, że mogliśmy dotykać, próbować jak działa, kręcić, pukać, przymierzyć,

a problemem, że wszyscy chcieli to robić!

Organizatorki: K. Frach, I. Kaczmarek i S. Głowacz

[FOTORELACJA]

2018mniszki

ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSÓW SZKOLNYCH – ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 22.06.2018 R.

Autobus I – p. Ł. Cichoszewska

7:50 Lipno – Targowisko (14) – Wydorowo (20) – Lipno – przywóz uczniów SP Lipno

8:20 Lipno – Radomicko (30) – Huby (39) – Lipno – przywóz uczniów SP Lipno

10:10 Lipno – Targowisko – Wydorowo – Radomicko – Górka Duch. – Sulejewo – Ratowice – Żakowo - Lipno – rozwóz uczniów SP Lipno i przywóz uczniów Gimnazjum Lipno (13 osób)

12:15 Lipno – Targowisko – Wydorowo – Radomicko – Górka Duch. – Sulejewo – Ratowice – Koronowo – Żakowo – Lipno – rozwóz uczniów Gimnazjum Lipno

Autobus II – p. T. Stachowiak

6:45 bez zmian – przywóz uczniów SP Goniembice + przywóz uczniów SP Lipno

9:45 Lipno – Goniembice – rozwóz uczniów SP Goniembice i przywóz uczniów Gimnazjum Lipno

10:30 Lipno – kierunek Górka Duch. – rozwóz uczniów SP Lipno

12:15 Lipno – Klonówiec – Goniembice – Wyciążkowo – Gronówko – Lipno – rozwóz uczniów Gimnazjum Lipno

Autobus III – p. T. Kowalczyk

8:00 Lipno – Smyczyna – Mórkowo – Lipno – przywóz uczniów SP Lipno (47 osób)

8:30 Lipno – Huby – Lipno – przywóz uczniów SP Lipno

10:10 Lipno – Smyczyna – Mórkowo – Wilkowice – Lipno – rozwóz uczniów SP Lipno i przywóz uczniów Gimnazjum Lipno

10:40 Lipno – Huby – Lipno – rozwóz uczniów SP Lipno i przywóz Gimnazjum Lipno

12:15 Lipno – Smyczyna – Mórkowo – Wilkowice – Lipno – rozwóz uczniów Gimnazjum Lipno (26 osób)

12:40 Lipno – Huby – Lipno – rozwóz uczniów Gimnazjum Lipno

15 czerwca, około godziny 11.00 uczniowie klasy IIIB wraz z wychowawczynią Izabelą Kaczmarek oraz panią Katarzyną Frach udali się do Osiecznej, na biwak integracyjny, aby lepiej się poznać, a właściwie pożegnać rok szkolny 2017/2018 w nieco inny sposób.

Wśród atrakcji było ognisko z pieczeniem kiełbasek, spacer po Osiecznej i zwiedzanie zabytkowych 200-letnich wiatraków w Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa, wspólne zabawy w świetlicy, na plaży i orliku, no i oczywiście nocleg w schronisku młodzieżowym „Morena” bez rodziców. Hura!

Jestem pełna podziwu dla dzieci, które same musiały zrobić sobie kolację i śniadanie, pozmywać po sobie i być w pełni samodzielne. Wszyscy spisali się na medal!!!

Aha! Wieczorem zapaleni kibice oglądali mecz piłki nożnej. Emocje sięgały zenitu, aż schronisko się trzęsło, no i oczywiście nie obyło się bez bitwy na poduszki.

Wróciliśmy trochę niewyspani, ale bardzo zadowoleni i z nadzieją, że to nie był nasz ostatni wyjazd...

Bardzo dziękuję wszystkim rodzicom za ogromne zaufanie, pomoc i okazałe serce…

Izabela Kaczmarek

[FOTORELACJA]

biwak3b

Dnia 6 czerwca w Zespole Szkół nr 2 w Lesznie odbyła się VIII edycja Konkursu Chemicznego Miasta Leszna i Rejonu Leszczyńskiego. Wzięło w nim udział 68 uczniów.

Naszą szkołę reprezentował MACIEJ STACHOWIAK z klasy 7b.

Zanim uczniowie przystąpili do testu z wiedzy, mieli okazję zobaczyć niezwykłe doświadczenia przygotowane przez klub chemiczno-ekologiczny działający w Gimnazjum nr 4 w Lesznie. Po zmaganiach konkursowych wysłuchali prelekcji dr Grzegorza Pawlickiego na temat „Rola wody w życiu człowieka” oraz wykładu dr Lidii Najder Kozdrowskiej z Uniwersytetu Zielonogórskiego na temat „Maria Skłodowska Curie znana i nieznana”.

Maciej wykazał się bardzo dużą wiedzą chemiczną – zdobył II miejsce w kategorii szkół podstawowych.

Wielkie gratulacje!

Maria Pawełkiewicz

maciejchemia

Gwar, śmiech, muzykę i śpiew można było usłyszeć w sobotnie popołudnie podczas I Rodzinnego Festynu Zespołu Szkół w Lipnie. Dyrekcja, nauczyciele, rodzice, pracownicy oraz uczniowie przygotowali wiele atrakcji. Każdy z obecnych znalazł coś dla siebie, a wybór był ogromny - paintball laserowy, przedstawienie teatralne, występy artystyczne, karaoke, pokaz samoobrony i udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół z Nietążkowa, rozgrywki w dwa ognie – nauczyciele kontra uczniowie, konkurs sprawnościowy oraz turniej wiedzy „Na wesoło” dla rodzin, strzelanie z łuku, zabawa z bańkami mydlanymi i balonami z wodą, wystawa kolekcji nauczycieli oraz uczniów, bookcrossing, czyli „uwalnianie książek”, zaplatanie warkoczyków, malowanie twarzy, brokatowe tatuaże i kiermasz rękodzieła – to najważniejsze niespodzianki. Odbyło się też losowanie nagród, na które czekali najmłodsi – każdy otrzymał jakiś drobiazg, a najsprawniejsza rodzina wygrała trampolinę!
Nie zabrakło przepysznych domowych ciast, sałatek, smacznych lodów i hod-dogów.
Dzięki uprzejmości policjantów z Zespołu Dzielnicowych w Lipnie odbyło się znakowanie rowerów. Nasz festyn uatrakcyjnił pokaz strażaków z OSP Lipno. Z podziwem obserwowaliśmy popisy najmłodszych druhów i z zazdrością patrzyliśmy na ich własny miniwóz strażacki. Kurtyna wodna była hitem w upalne popołudnie - niektórzy byli mokrzy od stóp do głów, ale szczęśliwi. I taki był cel naszego spotkania – aktywnie spędzić kilka godzin w radosnych, letnich nastrojach. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ludzie o dobrych sercach, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie, wspólnie z nami się bawili i bezinteresownie pomogli w organizacji festynu! Każdej osobie prywatnej, firmom i instytucjom, które nas wsparły z całego serca dziękujemy!

Organizatorzy

[FOTORELACJA]

wpodskokach

Brazilian Draughts World Championship Youth 2018 - Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w warcabach 64 polowe (klasyczne) - Izmir w Turcji 28.05-05.06.2018r w kurorcie Gumuldur okazały się dla zawodników UKS-u Roszada Lipno bardzo szczęśliwe.

Trójka naszych zawodników zdobyła 8 medali w tym 5 srebrnych i 3 brązowe.
Mateusz Wysokiński - junior do lat 10 zdobył 2 srebrne medale i 1 brązowy: III miejsce w grze klasycznej, II miejsce w grze aktywnej i II w grze błyskawicznej.


Dawid Franek - junior do lat 19 wywalczył 2 srebrne medale i 1 brązowy: II miejsce w grze klasycznej i aktywnej oraz III miejsce w grze błyskawicznej.

Filip Kujawa - junior do lat 16 zdobył 2 medale: II miejsce w błyskawicznej, III miejsce w grze aktywnej oraz wysokie czwarte miejsce w grze klasycznej.

Poziom zawodów był bardzo wysoki. W mistrzostwach wystartowali zawodnicy i zawodniczki z krajów Europy i Azji. Reprezentacja Polski w sumie zdobyła w trzech turniejach (gra klasyczna, aktywna i błyskawiczna) 21 medali: 2 złote, 12 srebrnych i 7 brązowych.


Ogromne GRATULACJE!

/tekst i foto: lipno.pl/

rosz

Segregacja śmieci jest niezwykle ważna dla naszego środowiska. Dnia 25 maja 2018 roku uczniowie klas IV spotkali się z panią Basią z Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego, która przygotowała pogadankę, dotyczącą segregacji odpadów. Czwartoklasiści zebrali się w pracowni przyrodniczej, gdzie wysłuchali ciekawie przygotowanej prelekcji na temat segregacji. Dzieci obejrzały prezentację, dzięki której utrwaliły swoją wiedzę na temat recyklingu. Dowiedziały się również, czym są odpady niebezpieczne i w jakich punktach można je bezpłatnie oddać.

Czwartoklasiści usłyszeli też, jak długo rozkładają się, m.in. plastikowe butelki, szkło, czy karton po soku. Jest to bardzo czasochłonny proces, pozostawiający wiele szkód w środowisku. Zaśmiecanie lasów lub wód powoduje nieodwracalne szkody, nie tylko dla przyrody, ale również dla zdrowia. Ratunkiem dla Ziemi jest segregacja śmieci, która sprawia, że odpady dostają „nowe życie”. Wystarczy przetopić 35 plastikowych butelek, by otrzymać bluzę polarową.

Po części teoretycznej, pani Basia zaproponowała część praktyczną, czyli segregowanie odpadów. Z dużej walizki, która od początku wzbudzała ciekawość dzieci, wyjęła siatkę z odpadami i worki do recyklingu. W ćwiczeniu wzięło udział piętnaścioro dzieci. Wszyscy poradzili sobie z zadaniem.

Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał drobny upominek od firmy. Spotkanie było nie tylko miłe, ale i pozwoliło na usystematyzowanie wiedzy.

Katarzyna Zmysłowska

kacha1

Dnia 5.06.18 uczniowie kl. Ia i IIIa wraz z opiekunami wybrali się na lekcję do lasu w Karczmie Borowej. Dopisała nam piękna, słoneczna pogoda. Las o tej porze roku jest przepiękny. Przepełniony jest soczystą zielenią i śpiewem wielu gatunków ptaków.
    Pani leśnik Joanna Gitler opowiadała nam wiele ciekawostek, jakie kryje las. Ukazała nam fascynujący świat roślin i zwierząt leśnych. Dowiedzieliśmy się m.in. jak rozpoznać gatunki drzew, które grzyby są jadalne, dlaczego nie należy niszczyć muchomorów. Jak należy zachowywać się w lesie. W trakcie lekcji pani Gitler zadawała pytania. Ci którzy uważnie słuchali bez trudu odpowiadali na pytania. W nagrodę otrzymywali drobne upominki. Wszyscy natomiast w prezencie dostali ekologiczną torbę na zakupy.
    Na koniec było ognisko i pyszne kiełbaski, które sami opiekaliśmy nad ogniem. Pełni wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do szkoły.
   Była to dla nas żywa lekcja przyrody w relaksującym otoczeniu, która pozwoliła nam na bezpośredni kontakt z naturą.

Opiekunowie:
Alina Linke, Lucyna Piasecka, ks. Zbigniew Dobroń

[FOTORELACJA]

alinalas

Poniedziałek, 4 czerwca br., był dniem, na który uczniowie kl. I-III czekali z niecierpliwością. Tego dnia, z okazji Dnia Dziecka, uczniowie udali się do Leszna, do Centrum Zabaw dla Dzieci WMB „Zaczarowany Świat”. Po miłym przywitaniu przez obsługę i przedstawieniu zasad, jakie panują podczas pobytu w sali wszyscy, czym prędzej ruszyli do zabawek, które już na nich czekały. Niezwykłą frajdą okazała się karuzela w kształcie palmy oraz ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Uczniowie z wielką chęcią znajdowali sobie zajęcie korzystając także z mini pojazdów, armatek na piłeczki i różnych automatów. W trakcie pobytu w sali zabaw był również czas na pamiątkowe zdjęcie z myszką. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca i nadszedł czas pożegnania się z tym magicznym i bajkowym miejscem. Pełni wrażeń i emocji wróciliśmy do szkoły.

Wychowawcy klas I-III

[FOTORELACJA]

salazabaw

W poniedziałek, 4 czerwca 2018 roku, uczennice klas II gimnazjalnych Zespołu Szkół w Lipnie wzięły udział w Międzypowiatowym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Tanecznych w Kleczewie w powiecie konińskim. Do występów przystąpiło po wcześniejszej weryfikacji 49 zespołów z całej Polski. Uczestnicy mieli od 7 do 19 lat. Nagrody i wyróżnienia zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Koninie, Gminny Dom Kultury w Kleczewie i sponsorów. Nasze tancerki wspaniale się zaprezentowały i wróciły do domu w doskonałych humorach. Dziewczyny zostały zmotywowane do dalszej pracy i chętne do wzięcia udziału w tym przeglądzie za rok.

Trenerka: Kinga Stachowiak

[FOTORELACJA]

kiniakonin

25 maja 2018 roku  na boisku szkolnym przy Szkole Podstawowej w Goniembicach odbył się XII Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych o Puchar Wójta Gminy Lipno.
Do rywalizacji przystąpiły trzy szkoły podstawowe z terenu gminy: Zespół Szkół - Szkoła Podstawowa z Lipna – pod opieką pana Jarosława Zielonki, Szkoła Podstawowa z Wilkowic – pod opieką pana Piotra Teślaka, Szkoła Podstawowa z Goniembic – pod opieką pani Tamary Kaczmarek.
Turniej rozpoczął się o godzinie 9:00, wszystkich uczestników turnieju przywitała  Dyrektor Szkoły  w Goniembicach pani Mirosława Klecha, życząc wszystkim  wspaniałej zabawy i gry fair play. Turniej rozegrany został systemem każdy z każdym.

W wyniku wspaniałej rywalizacji i gry fair play  zespoły zajęły następujące miejsca:


I miejsce – Szkoła Podstawowa z Lipna

II miejsce - Szkoła Podstawowa z Goniembic

III miejsce - Szkoła Podstawowa z Wilkowic


Najlepszym bramkarzem turnieju został  MIKOŁAJ MARCINKOWSKI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W LIPNIE, a najlepszym strzelcem turnieju okazał się  Łukasz Walkowiak ze Szkoły Podstawowej w Goniembicach. W trakcie turnieju wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek i wodę do picia. Jak co roku pogoda nam dopisała i wszyscy dobrze się bawiliśmy. Na zakończenie pani Dyrektor SP Goniembice - Mirosława Klecha wręczyła drużynom piękne puchary i dyplomy oraz podziękowała za wspaniałą rywalizację.

Tamara Kaczmarek - SP Goniembice

/tekst i foto: nowa.goniembice.pl/

tamaranoga

W poniedziałek, 28 maja br. w Zespole Szkół w Lipnie odbył się konkurs piosenki o tematyce wakacyjnej. Do konkursu zgłosiło się kilkunastu uczestników, zarówno dziewczęta, jak i chłopcy. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: pani wicedyrektor Małgorzata Bamburowicz-Węglarska, pani Monika Raczkowska - bibliotekarka, Jakub Jankowski – przewodniczący Samorządu Szkolnego Szkoły Podstawowej w Lipnie oraz pani Kinga Stachowiak – organizator konkursu i nauczyciel muzyki.

Jury w konkursie przyznało następujące miejsca:

W kategorii klas I-III:

I miejsce zajęła GABRIELA STEFANISZYN z klasy IIIa

II miejsce zajął JAN JANKOWSKI z klasy Ia

III miejsce zajęła MARIA GROBELNA z klasy IIIb

W kategorii klas IV-VII:

I miejsce zajęła KAROLINA MIKOŁAJCZAK z klasy IVc

II miejsce zajęła ALICJA JUŚKIEWICZ z klasy VIIa

III miejsce zajęła ZOFIA BARTKOWIAK z klasy Vb.

Nagrody w postaci statuetek oraz dyplomy ufundowała Rada Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Lipnie. Wszystkim serdecznie dziękujemy za przygotowanie do konkursu, a laureatom gratulujemy. Zapraszam do kolejnej edycji w przyszłym roku szkolnym. Osoby nagrodzone będzie można wysłuchać na Szkolnym Festynie Rodzinnym w dniu 9 czerwca. Serdecznie zapraszamy!

Organizator: Kinga Stachowiak

[FOTORELACJA]

kiniaspiew

W piątek 25.05.2018r. odbył się Gminny Konkurs czytania ze zrozumieniem „Czytam i rozumiem” dla klas II i III. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Wilkowicach, która zaprosiła wytypowanych uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy Lipno. Celem konkursu było m.in. zachęcanie do zdobywania umiejętności i wiedzy, promowanie uzdolnionych uczniów oraz umożliwienie uczniom sprawdzenia swoich umiejętności.

Naszą szkołę reprezentowali: DAWID OSSOWSKI z klasy IIa, MATEUSZ WYSOKIŃSKI z klasy IIIa oraz OLIWIA DWORCZAK z klasy IIIb.

Uczniowie mieli do rozwiązania test, na podstawie książki „Pan Kleks” Jana Brzechwy. Po przeczytaniu fragmentu tekstu oraz krótkiej analizie, uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące tego fragmentu. Wszyscy stanęli na wysokości zadania i rewelacyjnie poradzili sobie z odpowiedziami. Niestety zabrakło nam niewiele do zdobycia czołowych miejsc. Wszystkim biorącym udział oraz nagrodzonym gratulujemy.

Monika Raczkowska

[FOTORELACJA]

czytam

Już po raz drugi opiekunki KMO: pani Izabela Kaczmarek i Katarzyna Frach przy ogromnym wsparciu pani Sabiny Wagner, zorganizowały dla uczniów naszej szkoły z klasy I b, III b i IV b wyjazd na śremską „NOCY NAUKI”, która odbyła się w Zespole Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Śremie. Ta pełna wrażeń noc odbyła się 25 maja 2018 r. na terenie tamtejszej szkoły w godzinach od 19.30 do 23.00.

Noc Nauki to jedyna taka noc w Powiecie Śremskim. Noc pełna niezapomnianych wrażeń i niespodzianek! To czas dla osób lubiących naukę, sztukę, ciekawostki i eksperymenty. Celem imprezy jest zbliżenie młodych naukowców, społeczeństwa, młodzieży szkolnej i nie tylko do spotkania oraz poznania wielu interesujących i nurtujących zagadnień z dziedziny nauk ścisłych i nie tylko. A wszystko to w atmosferze zabawy.

Dla każdego uczestnika Nocy Nauki przygotowano możliwość wyboru czterech form zajęć z obszernej 24 - punktowej listy. Zajęcia odbywały się według ścisłego harmonogramu z 10 minutowymi przerwami.

Uczniowie podzieleni na mniejsze grupy o godzinie 19.30 wyruszyli na niezapomniane i niezwykłe, nocne zajęcia. Odbyliśmy balonową podróż i poznaliśmy tajniki lotów balonem z Aeroklubem – Poznań. Dowiedzieliśmy się co to jest ciecz nienewtonowską i przekonaliśmy się, że można po niej chodzić. Poznaliśmy niezwykły świat chemii i fizyki. Pod okiem studentów z UAM z Wydziału Biologii z Poznania robiliśmy wodne eksperymenty i braliśmy udział w warsztatach laboratoryjnych „Czy masz PecHa?”. Niektórzy zrobili sobie zegar na płycie winylowej na warsztatach TIK-TAK i kolorowe, pachnące mydełka oraz sól do kąpieli, na warsztatach „Rączka rączkę myje”. Każdy znalazł coś dla siebie i wszyscy jednym chórem stwierdzili, że za rok chcą tam wrócić. Na koniec wzięliśmy udział w pokazie niesamowitych wybuchów i ognia. Choć zmęczeni, ale napełnieni nową wiedzą wróciliśmy do Lipna, gdzie czekali stęsknieni rodzice.

I.Kaczmarek, K.Frach, S.Wagner

[FOTORELACJA]

nocsrem2018

 

Dnia 24 maja 2018 roku uczniowie klas IV mieli okazję spotkać się z panią Moniką Ratajczak. Pani Monika jest artystką profesjonalną, która ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Brała udział w wielu plenerach i wystawach. Jej prace ilustrują również książki. Ulubioną techniką jest malarstwo olejne, ale bardzo też lubi malować akrylami. Najczęstszym motywem jej obrazów są koty. Na ostatnią swoją wystawę przygotowała aż 30 obrazów z kotami.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali jak pani Monika opowiadała o swojej pasji. Zadawali wiele pytań. Jednak najciekawszym elementem spotkania dla nich były zajęcia warsztatowe. Artystka przygotowała krótkie zajęcia malarstwa akrylowego na płótnie. Każde dziecko mogło podejść i spróbować jak to jest stanąć przy sztaludze i malować pędzlem czy szpachlą. Dzieci były bardzo zaangażowane, a przy tym zgodne i koleżeńskie. Spokojne wymieniały się narzędziami i cierpliwie czekały na swoją kolej. Nie zabrakło też tych, którzy chętnie pomogli w sprzątaniu oraz pomagali pani Monice zapakować ramy, sztalugi, farby i inne akcesoria do samochodu.

Za miłe spotkanie i artystyczne emocje bardzo dziękujemy pani Monice Ratajczak i już teraz zapraszamy w przyszłym roku.

Justyna Sędłak

[FOTORELACJA]

malarz

            Gdy na dworze robi się coraz cieplej, chętnie przenosimy się z sal szkolnych do autokaru i spędzamy czas na wyjazdach; także tych edukacyjnych. W dniach 17- 18 maja odbyła się trzydniowa wycieczka do Torunia, Biskupina i Gniezna, w której wzięły udział klasy czwarte wraz z wychowawczyniami p. Joanną Cieślak, p. Sabiną Wagner i p. Katarzyną Zmysłowską.

        Zebraliśmy się w czwartek o 5.45., by o 6.00. ruszyć spod budynku szkoły. Podróż minęła nam szybko i już około dziesiątej rano znaleźliśmy się w miejscu docelowym – Toruniu. Wbrew początkowym obawom, pogoda zapowiadała się całkiem przyjemnie. Spacerkiem udaliśmy się do siedziby Toruńskich Partaczy, gdzie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Podczas gdy dziewczynki wypiekały ozdobne pierniki, chłopcy wybijali monety. Później nastąpiła zamiana ról. Gdy własnoręcznie „zrobiliśmy” pamiątki, uczestniczyliśmy w pokazowej lekcji historii. Usłyszeliśmy o początkach państwa polskiego.

            Podczas spotkania z Partaczami trochę zgłodnieliśmy, dlatego też udaliśmy się do pobliskiego McDonalda, gdzie nabieraliśmy sił przed dalszym zwiedzaniem Torunia. Przewodniczka, z którą spotkaliśmy się nieco później, w ciekawy sposób opowiadała nam o zabytkach miasta, m.in. Krzywej Wieży, bramach miasta, czy starówce. Niestety, w międzyczasie złapał nas deszcz. Schowaliśmy się pod filarami, gdzie czekaliśmy, aż przestanie padać. Następnie zobaczyliśmy Dom i pomnik Kopernika oraz posąg osiołka. Około 16.00. udaliśmy się do hotelu. Po zakwaterowaniu się pojechaliśmy na obiadokolację. Wieczorem udaliśmy się do Planetarium i na spacer nad Wisłę.

            W Toruniu było pięknie, jednak nie był to jedyny cel naszej wycieczki. Następnego dnia udaliśmy się do Biskupina, gdzie zwiedziliśmy zrekonstruowaną osadę. Przewodnik w ciekawy sposób opowiedział nam historię archeologicznego odkrycia. Okazało się, że pierwsze elementy osady z epoki łużyckiej odkryli rówieśnicy naszych uczniów. Dzieci opowiedziały swojemu historykowi o tym, co znajdowały, a ten nagłośnił sprawę. Dzięki jego inwencji możemy dziś zwiedzać gród. Po spacerze, w trakcie którego dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy, udaliśmy się na obiad. Następnie pojechaliśmy do Gniezna, gdzie – w Muzeum Państwa Polskiego – obejrzeliśmy trzy krótkie filmy.

            Wycieczka się udała. Nie tylko świetnie spędziliśmy czas, ale i mieliśmy prawdziwą lekcję historii. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale w dobrych humorach.

J. Cieślak, S. Wagner, K. Zmysłowska

[FOTORELACJA]

torun4

W dniu 22 maja br. klasy 1 b i 3 b skorzystały z zaproszenia Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa - Starostwa Powiatowego w Lesznie do wzięcia udziału w akcji „Zielona szkoła” w Nadleśnictwie Włoszakowice - Krzyżowiec.

Tym razem zamieniliśmy ławki szkolne na las. Była to prawdziwa lekcja przyrody o lesie, jego roślinności i mieszkańcach. W Arboretum najpierw rozpoznawaliśmy drzewa najczęściej rosnące w naszych lasach i odpowiadaliśmy na pytania leśniczych dotyczące nazw zwierząt. Następnie udaliśmy się do miejsca, gdzie znajdują się piece do wyrobu węgla drzewnego oraz wspięliśmy się na platformę widokową. Po zwiedzaniu zrobiliśmy sobie przerwę śniadaniową, nietypową, bo przy ognisku usmażyliśmy sobie kiełbaski. Potem nadszedł czas na zabawę w przepięknym otoczeniu przyrody. Była więc długa lekcja wychowania fizycznego: graliśmy w piłkę, próbowaliśmy swych sił na siłowni, pokonywaliśmy tory przeszkód, bawiliśmy się w chowanego.

Na koniec otrzymaliśmy upominki i ciekawe materiały o lesie, które na pewno wykorzystamy na lekcjach, tym razem już w klasie.

             Organizatorki wyjazdu: K. Frach, I. Kaczmarek, M. Raczkowska

[FOTORELACJA]

arboretum 

Członkowie Klubu Młodego Odkrywcy z klasy Ib i IIIb Zespołu Szkół - Szkoły Podstawowej w Lipnie otrzymało zaproszenie do Szkoły Podstawowej w Osiecznej, gdzie zagościł na dwa dni „NAUKOBUS” z osiemnastoma mobilnymi stacjami badawczymi z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy.

Mobilna wystawa z eksponatami, które można dotknąć i przetestować, to sposób na dotarcie do uczniów z wsi, miast i miasteczek, gdzie dostęp do atrakcyjnych form edukacji jest utrudniony. Wystawa objazdowa pt. „Umysł przyłapany” stworzona została przez specjalistów w oparciu o eksponaty interaktywne.

Z dala od szkolnej tablicy i kredowego pyłu młodzi odkrywcy z KMO dowiedzieli się, jak powstaje film, na czym polega dowód na istnienie Pitagorasa, spróbowali również oszukać swoje zmysły. Na wystawie zobaczyli m.in. kulę plazmową, dowiedzieli się jak zbudowana jest skocznia narciarska oraz sprawdzili swoje siły w ,,starciu” z ciśnieniem atmosferycznym, a to wszystko pod okiem animatorów z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, którzy pomagają dzieciom rozpalić naukowe pasje.

Niejeden wynik eksperymentu wprawiał w zdumienie. Niejednokrotnie wywoływał salwy śmiechu, a co najważniejsze wzbudzał ciekawość.

Poza tym mieliśmy możliwość oglądania pracy drukarki 3D i wykonanie kilku eksperymentów z ciekłym azotem z uczniami i nauczycielami z Zespołu Szkół Technicznych z Leszna, którzy mieli w Osiecznej swoje stanowisko eksperymentalne.

Oby takich cennych inicjatyw było jak najwięcej! Może do naszej gminy również zawita NAUKOBUS. Opiekunki KMO już poczyniło pierwsze kroki w tym kierunku….

Opiekunki KMO: I.Kaczmarek, K.Frach

[FOTOGALERIA]

osiecznakmo

Zespołu Szkół w Lipnie, 50 uczniów ze szkoły podstawowej z klasy IVb, Va i VIb oraz 50 uczniów z klas II i III gimnazjalnych, pomogli pobić REKORD GUINNESSA W NAJWIĘKSZEJ NA ŚWIECIE LEKCJI MATEMATYKI. Cały wyjazd zainicjowały nauczycielki matematyki - pani Izabela Kaczmarek i pani Barbara Dopiera, i spotkał się on z ogromnym entuzjazmem ze strony uczniów. Bicie rekordu Guinnessa odbyło się 15 maja 2018r. o godz. 10.00 na Stadionie Żużlowym im. Alfreda Smoczyka w Lesznie. Udział w niej wzięło aż... 4635 uczniów z całego regionu. To przeszło 1000 więcej, niż wynosi ustanowiony siedem lat temu rekord w Szwecji.

Organizatorem próby bicia rekordu Guinnessa była Szkoła Podstawowa nr 13 w Lesznie. Lekcję pt. "Magia czy matematyka" prowadziła Anna Leśniak, nauczycielka matematyki z tej szkoły, która zadawała uczniom matematyczne zagadki dotyczące magicznych kwadratów. Odpowiedzi uczniowie udzielali pokazując kartki w odpowiednich kolorach.

I udało się! Rekord pobity! Byliśmy tam, uczestniczyliśmy i pomogliśmy w pobiciu rekordu, który należy teraz do Polski!

Bardzo serdecznie dziękuję Wychowawcom klas za pomoc oraz Radzie Rodziców i Urzędowi Gminy Lipno za zasponsorowanie przejazdu na imprezę.

Izabela Kaczmarek

[FOTORELACJA]

gines

CO TO JEST TA KAPILARNOŚĆ?

Na początku nawet wymówienie tej nazwy sprawiało nam trudność, ale postanowiliśmy sprawdzić co to jest. Z wykałaczek zrobiliśmy mini drzewka, a między wykałaczki włożyliśmy filtr do kawy. Pomiędzy wykałaczkami stworzyło się coś na kształt cieniutkich rurek i to właśnie nimi woda podnosiła się do góry - to jest zjawisko kapilarności. Transport wody sprawdziliśmy też przy pomocy ręcznika papierowego.

SKĄD TA RDZA?

Pozazdrościliśmy siódmoklasistom zadań dodatkowych i postanowiliśmy na zajęciach KMO wykonać eksperyment z czynnikami przyśpieszającymi korozję metali. Do czterech słoików włożyliśmy takie same gwoździe, w jednym słoiku była woda, w drugim woda z solą, w trzecim olej, a w czwartym tylko powietrze. Efekt? Już wiemy, że sama woda i woda z solą najbardziej sprzyjają korozji metali, natomiast olej zabezpiecza przed korozją (konserwuje).

Teraz wiemy, dlaczego po zimie trzeba umyć samochody także od spodu!

Opiekun KMO 1b: K.Frach

[FOTORELACJA]

kapilarnosc1b

UCZYMY SIĘ OSZCZĘDZANIA

Całkiem niedawno, w bardzo prosty sposób, bez zbędnego machania czarodziejską różdżką, wyczarowaliśmy na zajęciach KMO oryginalną, pierwszą w życiu, samodzielnie wykonaną – SKARBONKĘ. Dlaczego skarbonka jest oryginalna, zapytasz? Ano dlatego, że powstała z balonu, makulatury i kleju do tapet… Ot całe czarowanie! Dużo roboty, a radość bezcenna! Duma rozpiera każdego niemal za każdym razem, gdy ktoś wejdzie do pokoju i zauważy nowy gadżet. A jaką mamy frajdę kiedy pozbieramy i oddamy „śwince – skarbonce” zalegający w kieszeniach spodni bilon! Myślę, że jest to bardzo dobry sposób na to, by od małego uczyć dziecko oszczędności i szacunku do wartości pieniądza…

Opiekun KMO 3b: I.Kaczmarek

[FOTORELACJA]

swinka3b

W Zespole Szkół Technicznych – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lesznie odbyło się robocze spotkanie opiekunów KLUBÓW MŁODEGO ODKRYWCY, w którym wzięły udział panie Izabela Kaczmarek i Katarzyna Frach, oraz nauczycieli techniki biorących udział w pilotażowym projekcie – „Konstruktorzy Marzeń 2.0”. Wśród omawianych tematów były między innymi: przyjazd NAUKOBUSA do Szkoły Podstawowej w Osiecznej i Długich Starych, wspólne akcje promujące działalność KMO, wymieniono się doświadczeniami i możliwościami poszczególnych jednostek oraz wsparciu technicznemu i merytorycznemu oferowanego przez ZSTCKZiU i inne kluby KMO. Rozmowy przy kawie i słodkościach ufundowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków ZSTCKZiU upłynęły w miłej atmosferze i ustalono wiele istotnych spraw, które wzbogacą ofertę edukacyjną szkół.

I.Kaczmarek, K.Frach

zst26

Nieustanny rozwój cywilizacji, techniki i gospodarki stwarza ogromne zapotrzebowanie na dobrych ekonomistów, informatyków, a więc osoby obdarzone umiejętnością logicznego myślenia, czy też innymi zdolnościami matematycznymi potrafiących wykorzystać wiedzę zdobytą w czasie swej edukacji w praktyce. Zachodzi więc konieczność przygotowania uczniów do tej roli już od najwcześniejszych lat. Czasami wystarczy ukryte w nich zdolności odkryć, czasem pogłębić, zainteresowania matematyczne. Służyć temu mają zajęcia organizowane w ramach projektu unijnego realizowanego w naszej szkole „Nowa szansa dla uczniów z Gminy Lipno”. A jest nimi kółko matematyczne „Mały Pitagoras”, na które uczęszczają uczniowie klasy VA. Znalazły się w nim treści dostosowane do programu nauczania matematyki w klasie piątej, a także wykraczające poza program. Stopień trudności zadań jest sprawą subiektywną, więc każdy znajdzie odpowiednie zadania dla siebie. Uczymy się przez zabawę, na zajęciach panuje „luz”, akceptujemy śmiech i wspólne rozwiązywanie wielu problemów, oczywiście matematycznych.

Zatem koło matematyczne przeznaczone jest dla uczniów zdolnych, ambitnych i tych, którzy pragną poszerzyć wiadomości zdobyte na lekcjach matematyki. Założeniami programu jest rozwijanie uzdolnień uczniów, poszerzanie wiadomości i umiejętności, motywacja do samodzielnego pogłębiania wiedzy, przygotowanie do konkursów matematycznych. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu 1 godzinę lekcyjną. Uczestnicy mogą też przychodzić na konsultacje indywidualne, co robią z chęcią, bo zajmowanie się matematyką może być przyjemne i fascynujące właśnie dlatego, że trzeba wykonać bardzo duży wysiłek intelektualny i ciężko pracować, a jednocześnie dobrze się przy tym bawić.

Izabela Kaczmarek

matma5a

W czwartek, 19 kwietnia 2018 r., druga grupa uczniów odbyła terenową lekcję biblioteczną. Tym razem to IV c wyjechała na wycieczkę edukacyjną do drukarni i biblioteki. Celem wyjazdu było poznanie pracy drukarza oraz bibliotekarza, wyrabianie u dzieci nawyku korzystania z biblioteki i czytelni oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania drukarni. Pani przewodniczka w barwny sposób opowiedziała o pracy drukarza, introligatora, czy zecera. Uczniowie mogli zobaczyć warsztat drukarski, pracownię kolorów, czy introligatornię. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób powstają plakaty i banery, kalendarze, czy ulotki. Na pamiątkę otrzymaliśmy podarunki w postaci notesików oraz zdjęcie z logo drukarni. Uczniowie nie pozostali dłużni i wręczyli pracownikom przygotowane wcześniej podziękowania: czekoladę, list oraz laurki z życzeniami ciekawych zleceń i niekłopotliwych klientów.

Drugim etapem wycieczki była wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Bibliotekarki oprowadziły nas po gmachu budynku. Mieliśmy okazję zwiedzić niektóre pomieszczenia. Rozpoczęliśmy od pokoju Stanisława Grochowiaka. Następnie udaliśmy się do wypożyczalni, czytelni, czytelni dla dzieci i młodzieży i galerii Lochy. Uczniowie dowiedzieli się też, jakie warunki muszą spełnić uczestnicy przy korzystaniu z biblioteki.

Do szkoły wróciliśmy bogatsi o wiedzę i doświadczenie. Poznaliśmy zasady, obowiązujące czytelników bibliotek, tajniki pracy drukarza oraz dowiedzieliśmy się, do czego służyły kasety magnetofonowe.

Katarzyna Zmysłowska, Monika Raczkowska

[FOTORELACJA]

4cdruk

Jednym z celów Klubu Młodego Odkrywcy oprócz eksperymentowania i doświadczania jest rozbudzanie świadomości ekologicznej. Dlatego opiekunki KMO pani Izabela Kaczmarek i Katarzyna Frach postanowiły wraz z członkami klubu zachęcić pozostałych uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w akcji sadzenia drzew zorganizowanej przez Nadleśnictwo Karczma Borowa w Lesznie pod hasłem „1000 drzew na minutę”.

Do akcji włączyło się 40 chętnych uczniów z klas I-VII wraz z panią Małgorzatą Bamburowicz-Węglarską - nauczycielem przyrody.

Do obsadzenia był teren ok. 3 ha, niedaleko leśniczówki Nowy Świat. Pogoda dopisała, więc nasza ekipa wzięła się ostro do pracy. Dzieci z uwagą słuchały leśników, którzy pokazywali im jak sadzić drzewa, jak głęboki robić dołek, w jakiej odległości od poprzedniej rośliny sadzić kolejne. Rekordzista z naszej szkoły Nikodem zasadził 190 sadzonek sosny. Ogromne brawa dla niego!

Oprócz sadzenia drzewek można było także wziąć udział w grach i zabawach przygotowanych przez pracowników nadleśnictwa i wykazać się znajomością gatunków roślin, ptaków leśnych i zwierząt. Nagrodami były gadżety od leśników. A każdy, kto posadził drzewko, otrzymał dyplom.

Możemy się pochwalić, że uczniowie naszej szkoły byli najliczniejszą grupa dzieci i młodzieży, która na Nowym Świecie sadziła las. Brawa dla tych, którym na sercu leży dobro naszej planety i dzień wolny – sobotę, 21 kwietnia, poświęcili na tak szczytny celu.

Dziękujemy Radzie Rodziców, która pokryła koszty dojazdu.

Opiekunki KMO: I.Kaczmarek, K.Frach

[FOTORELACJA]

sadzimylas

„Jedyna doskonałość, jaka istnieje, to doskonałość w pomaganiu innym ludziom.

To jedyna rzecz, która trwa i ma prawdziwe znaczenie. Po to tu jesteśmy”

Andre Agassi

Zbiórka nakrętek dla Paulinki rozpoczęła się w roku szkolnym 2016/2017 z inicjatywy dzieci z klasy III c. Uczniowie przez cały ten czas wspierali niepełnosprawną dziewczynkę. W tym roku, już jako czwartoklasiści, nadal zachęcają do wzięcia udziału w akcji.

Paulinka Ciszak, dla której zbierane są nakrętki, jest mieszkanką Leszna. Jej życie zmieniło się w 2009 roku. Wtedy to uległa bardzo poważnemu wypadkowi. Przygniótł Ją konar spróchniałej topoli. Od tej pory wymaga ciągłej rehabilitacji.

Możemy Jej w tym pomóc. Zbierając nakrętki, wspieramy Paulinkę w walce o zdrowie.

Liczymy na Was!

Katarzyna Zmysłowska

i uczniowie klasy IVC

naktetka

Copyright © 2018 SP LIPNO Rights Reserved.