foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
UWAGA! Z powodu awarii starej witryny naszej szkoły aktualnie pracujemy nad nową. Przepraszamy za utrudnienia :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

Ach działa się, działo na spotkaniach KMO w październiku.

Sesja z zapałkami dała nam w kość. W ramach odetchnięcia na moment od nauki, zaprosiliśmy uczniów, do drugiej już w działalności klubu, odsłony łamigłówek z zapałek. Niektóre były bardzo proste, inne wymagały mocnego kombinowania. Przesuń jedną zapałkę, aby otrzymać cztery identyczne trójkąty, czy też przesuń dwie zapałki, żeby mucha znalazła się poza kieliszkiem… proste? Bardzo proste, gdy uruchomimy nasze szare komórki.

Nurek Kartezjusza – któż to taki? My już wiemy. Klasyczne doświadczenie pokazowe z fizyki, noszące imię Kartezjusza i ukazujące głównie prawo wyporu hydrostatycznego Archimedesa poprzez bezpośredni pokaz zasady pływania i tonięcia ciał… proste? Super zabawa!

A czy zastanawiało cię kiedyś, jaka tajemnicza siła ustawia igłę kompasu na linii północ–południe? Być może nie zaskoczy cię wiadomość, że ta sama siła przyciąga magnesy do drzwi lodówki. Co to za zjawisko? Spróbowaliśmy wspólnie rozwiązać tę zagadkę.

No i jeszcze biliśmy rekord w ustawieniu najwyższej wieży z kubeczków. Nam udało się ułożyć wieżę siedemnastopiętrową. Spróbujcie ułożyć wyższą.

Czyż nie ciekawie spędzamy czas? Zachęcamy wszystkich do eksperymentowania nie tylko na zajęciach KMO. Zajęcia szkolne nie muszą być nudne, dajmy dzieciom możliwość samodzielnego doświadczania i eksperymentowania, a efekty w nauce zobaczymy już niebawem.

Opiekunki KMO: Izabela Kaczmarek, Katarzyna Frach

[FOTORELACJA]

kmo paz

 

14 października - Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, ale także uczniów i wszystkich związanych ze szkołą. Nasze szkolne spotkanie tym razem nie było poważne i patetyczne – było na wesoło i na luzie. Wszyscy doskonale się bawili podczas turnieju „Kocham cię, szkoło”. Naprzeciw siebie stanęła drużyna nauczycieli i pracowników szkoły oraz drużyna uczniów. Zadania dla nich przygotowane były bardzo różne – w pierwszej konkurencji musieli się wykazać znajomością szkoły. Potem zawodnicy układali z liter wyrazy, a później bawili się w kalambury. Innym zadaniem było odgadywanie kim są na podstawie pytań zadawanych przeciwnikom, a całą zabawę zakończyły licytacje, w których drużyny musiały powiedzieć jaki procent uczniów lubi chodzić do szkoły oraz ile procent uczniów nigdy nie ściągało na sprawdzianie. Sprawdziliśmy też czy zawodnicy znają tytuły polskich piosenek w rundach muzycznych.  

Zabawy i śmiechu było co niemiara. Ostatecznie w rywalizacji zwyciężyła drużyna uczniów, która w nagrodę otrzymała dyplom i gromkie brawa od publiczności. Potem wysłuchaliśmy piosenki, posłuchaliśmy życzeń pani dyrektor Aldony Ginter oraz Wójta Gminy pana Jacka Karmińskiego.

Nie da się ukryć, że spotkanie dostarczyło nam wielu pozytywnych emocji. Czekamy na następne, aby nauczyciele mogli się odegrać – taki właśnie mają zamiar.

Sabina Wagner

[FOTORELACJA]

den2018

Młodszy wiek szkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. Dlatego od 19 października 2018 r., wspólnie z Rodzicami oraz z Ich aktywnym udziałem, rozpoczęliśmy akcję "Rodzice czytają dzieciom", która ma na celu kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i szanowania ich, a także przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych oraz budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem. Przedsięwzięcie polega na tym, że chętni Rodzice przychodzą do naszej klasy i czytają Dzieciom. Czytane utwory są polecane przez Panią bibliotekarkę Dorotę Grochową, następnie wspólnie z uczniami wybierane.

Akcję zainaugurowała Mama Dominika książką „Kundel Bing. O psie, który skakał na spadochronie” autorstwa Gila Boyda. Dzieci z zaciekawieniem słuchały i oglądały ilustracje.

Serdecznie dziękujemy mamie Dominika za przybycie i zapraszamy kolejnych rodziców.

                                                                                                              Wychowawca klasy III a

                                                                                                                             Natalia Ornoch

[FOTORELACJA]

poczytaj3a

Dnia 16 października uczniowie klas IV wyjechali rano na wycieczkę edukacyjną do Muzeum Okręgowego w Lesznie w ramach realizacji podstawy programowej z plastyki. Na miejscu przewodnik najpierw zapoznał dzieci z zagadnieniem sztuki ludowej. Przedstawił bogatą tradycję wycinanki ludowej. Potem obejrzeliśmy wystawę wycinanek pochodzących z różnych regionów Polski oraz z różnych okresów. Oprócz wycinanek tradycyjnych podziwiać mogliśmy również te, które są wykonywane przez współczesnych artystów. Większość z nas zachwyciła się ogromnej wielkości wycinankami autorstwa Darii Aloszkiny pochodzącej ze Lwowa. Jest to wystawa czasowa, która potrwa do 18.11.2018r. Polecamy ją szczególnie rodzicom z dziećmi. Może będzie ona inspiracją, by w nadchodzące jesienne wieczory usiąść wspólnie do robienia wycinanek zamiast zasiąść np. przed telewizorem czy komputerem.        

Uczniowie klas IV podjęli już próbę uprawiania sztuki ludowej i na lekcjach plastyki wykonują swoje pierwsze wycinanki, ale o tym opowiemy w innym artykule. Na koniec przewodnik oprowadził naszą wycieczkę jeszcze po pozostałych salach muzeum, w których niejednemu z nas coś się spodobało. Antosia zachwyciła się strojami ludowymi, a Kacper i koledzy zaintrygowani byli strzelbami bractwa kurkowego. Wróciliśmy pełni i baaardzo głodni.

Justyna Sędłak

[FOTORELACJA]

muzeum4ab

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, 

lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Jan Paweł II

  

       Na pewno każdy z nas, nawet najzdolniejszy, znalazł się w sytuacji, kiedy musiał skorzystać z czyjejś pomocy, porady.

       Dla jednych świat liczb i równań nie kryje żadnych tajemnic, za to mają problemy z pisaniem długich wypracowań czy przebrnięciem przez lekturę. Dla drugich humanistyczne zadania to pestka, natomiast gdy przychodzi do przedmiotów ścisłych, rozpoczyna się dramat: trudno, żeby każdy z nas był doskonały z każdego przedmiotu. Jednak większość z nas musi te wszystkie przedmioty zaliczyć. Dlatego zaoferujcie pomoc uczniom, którzy nie radzą sobie z Waszym ulubionym przedmiotem szkolnym - takimi słowami pani Izabela Kaczmarek – matematyk, zwróciła się do uzdolnionych matematycznie uczniów klasy 6a i wzbudziła chęć pomocy koleżeńskiej.

       I tak zrodziła się pomoc koleżankom i kolegom, którzy mają trudności z opanowaniem materiału szkolnego z matematyki. To bardzo fajny pomysł, kiedy uczeń zdolny pomaga uczniowi „słabszemu” z matematyki w ramach nieodpłatnych korepetycji, czasem wręcz konieczny we współczesnej szkole.

       Rówieśnicy rozumieją się lepiej, „odbierają na tej samej fali”. Należy pamiętać, że gorsze oceny mogą pojawić się w różnym czasie i z różnych powodów, jednakże niezmiennie prowadzą do problemów. Pomoc koleżeńska pozwala uczniom nadrobić zaległości, odrobić prace domowe, utrwalić materiał, kształtować postawy odpowiedzialności i koleżeństwa, przynosi satysfakcję oraz daje możliwość nawiązania nowych znajomości.

       Zespół pomocy koleżeńskiej w klasie 6a zaczął funkcjonować w naszej szkole od października i może będzie inspiracją dla innych uczniów i nauczycieli.

Izabela Kaczmarek

klasa6a

Dnia 12.10.2018 klasy 1A i 2A wybrały się na wycieczkę do lasu w Błotkowie. Pogoda była piękna, a las uroczy, mienił się pełną barwą ciepłych jesiennych kolorów. W lesie rozpoznawaliśmy różne gatunki drzew, liści i owoców.

Zbieraliśmy kolorowe liście i słuchaliśmy odgłosów lasu. Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków. Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków. Zatrzymaliśmy się nad stawem, gdzie obserwowaliśmy pływające łabędzie.

Zmęczeni wędrówką po lesie, ale pełni wrażeń, wróciliśmy do szkoły.

Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u dzieci.

                    Opiekunowie:

Alina Linke, Marta Matyla, Dorota Grochowa

[FOTORELACJA]

las12a

Bardzo wesoły okazał się 1 października dla uczniów klasy 5a, a szczególnie dla chłopców. Tego dnia koleżanki z klasy przygotowały dla nich mnóstwo niespodzianek. Pierwszą z nich były piękne prezenciki, które sprawiły wielką radość. Wspólne zabawy zintegrowały zespół klasowy np. łańcuch. Wszyscy trzymając się za ręce musieli pilnować, żeby krążące hula-hop w żadnym wypadku nie spadło na podłogę. Nie było to łatwe zadanie! Kolejna konkurencja polegała na zjedzeniu jabłka przywieszonego na nitce. Dodajmy – bez możliwości użycia rąk! Na koniec chłopcy mogli pochwalić się umiejętnościami tanecznymi. Wyszło im wspaniale, zwłaszcza, że to też nie było takie proste zadanie. Bo parkiet był wielkościowo dość ograniczony – musieli pląsać na… płachcie gazety. Śmiechu było co niemiara – nie schodził on z twarzy uczniom klasy 5a przez cały dzień. Będzie co wspominać, przynajmniej do kolejnego Dnia Chłopca.

Joanna Cieślak

[FOTORELACJA]

chlopak5a

Drodzy Rodzice,
z inicjatywy Rady Rodziców a siłami pracowników naszej szkoły powstaje parking dla rowerów. Mamy nadzieję, że rowery naszych dzieci będą tu bezpieczne.

Rada Rodziców

parking

Lipno 2018-10-08

PROTOKÓŁ

Z PRZEPROWADZONYCH MISTRZOSTW GMINY

SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W PIŁCE NOŻNEJ

W dniu 2018-10-08 zostały przeprowadzone Gminne Mistrzostwa Szkół w piłce nożnej. W zawodach uczestniczyły po trzy drużyny w poszczególnych kategoriach wiekowych (60 uczniów). Zawody zostały rozegrane systemem „każdy z każdym”. W wyniku sportowej rywalizacji klasyfikacja zespołowa przedstawia się następująco:

W kategorii klas IV - VI:

I miejsce – Zespół Szkół z LIPNA

II miejsce – Szkoła Podstawowa z GONIEMBIC

III miejsce –Szkoła Podstawowa z WILKOWIC

Tabela wyników

X

Wilkowice

Goniembice

Lipno

Punkty

Wilkowice

X 1 : 4 0 : 12

0

1:16

Goniembice

4 : 1 X 1 : 4

3

5:5

Lipno

12 : 0 4 : 1 X

6

16:1

W kategorii klas VII - VIII:

I miejsce – Zespół Szkół z LIPNA

II miejsce – Szkoła Podstawowa z WILKOWIC

III miejsce –Szkoła Podstawowa z GONIEMBIC

Tabela wyników

X

Wilkowice

Goniembice

Lipno

Punkty

Wilkowice

X 3 : 0 0 : 6

3

3:6

Goniembice

0 : 3 X 0 : 13

0

0:16

Lipno

6 : 0 13 : 0 X

6

19:0

Za zajęcie poszczególnych miejsc zespoły otrzymały dyplomy.

Sędziowie Zawodów:

Kinga Stachowiak

 Jarosław Zielonka

 Dariusz Podgórski

[FOTORELACJA]

jarek

zawody pilka

W niedzielne popołudnie, 7 października 2018r., dzieci z kółka tanecznego „GWIAZDECZKI” dały popis swojego talentu na XIV Parafiadzie - RAZEM ZADBAJMY O NASZ WSPÓLNY DOM, zorganizowanej przez Parafię w Mórkowie i proboszcza księdza Zbigniewa Dobronia. Dziewczynki i nasz „rodzynek” Jasiu zatańczyły wspaniale układy taneczne, które zostały nagrodzone ogromnymi brawami. Należy tutaj wspomnieć, że uczennice z klasy pierwszej debiutowały na scenie w GOK-u w Lipnie. Brawa dla nich! DALIŚMY CZADU!

Trenerka: Kinga Stachowiak

Nauczyciel wspomagający: Izabela Kaczmarek

[FOTORELACJA]

parafiada2018

W poniedziałek, 8 października, w naszej szkole odbyło się podsumowanie plastycznego konkursu ekologicznego „SEGREGUJĄC ŚMIECI – CHRONIĘ ŚRODOWISKO”. Konkurs został ogłoszony w klasach edukacji wczesnoszkolnej, jako podsumowanie ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”.

Prace biorące udział w konkursie charakteryzowały się wieloma walorami artystycznymi, były wykonane różnymi technikami plastycznymi oraz przedstawiały najważniejsze zasady ekologiczne. W konkursie wzięło udział wielu uczniów z klas młodszych, spośród których komisja konkursowa w składzie: pani dyrektor Aldona Ginter, pani Justyna Sędłak – nauczyciel plastyki oraz pani Monika Jankowska – woźna, nagrodziła pięć najciekawszych prac i przyznała pięć wyróżnień.

Zwycięzcy otrzymali karnety wstępu do Parku Trampolin w Lesznie, a wyróżnieni drobne upominki. 

Oto zwycięzcy:

Zuzanna Jóskowiak 2b,

Katarzyna Wieczorek 2a,

Antonina Wiśniewska 3a,

Piotr Szymczak 2a,

Zofia Wideł 2a

Wyróżnieni:

Lena Małolepsza 2a,

Pola Olejniczak 2a,

Hubert Pomykała 2b,

Karolina Gloger 1b,

Marianna Wysokińska 1a.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy pomysłów i talentu oraz dziękujemy za udział w konkursie.

Organizator: Małgorzata Bamburowicz-Węglarska

[FOTORELACJA]

ekokonkurs

     W ramach realizacji treści patriotycznych i obchodów 100-lecia niepodległości Polski, dzieci z klas I-III Zespołu Szkół w Lipnie skorzystały z zaproszenia zwiedzenia Jednostki Wojskowej w Lesznie i udały się na wycieczkę, gdzie swoje święto obchodził 4. Zielonogórski Pułku Przeciwlotniczy i z tej okazji zostały otwarte bramy koszar dla zwiedzających.

     Celem wycieczki było zapoznanie uczniów ze specyfiką służby wojskowej oraz obejrzenie sprzętu wojskowego, który zrobił furorę szczególnie wśród chłopców. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawych opowiadań żołnierzy, który cierpliwie odpowiadali na każde pytanie uczniów. Dzieci zdobyły wiele informacji na temat patrona szkoły Wojska Polskiego. Również miały możliwość skosztowania grochówki wojskowej, którą serwowano głodnym zwiedzającym. Była naprawdę pyszna!

     Nasi najmłodsi uczniowie pamiętają również o bohaterskich żołnierzach, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny, uczcili ich pamięć, zapalając znicze pod pomnikiem poświęconym 17 Pułkowi Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego i pod pomnikiem Generała Grota Roweckiego, który w latach 1930-35 był dowódcą 55 Pułku Piechoty w Lesznie.

     Chłopcy byli zachwyceni pobytem w jednostce wojskowej, a dziewczynki miały możliwość zaobserwowania pań w mundurach wojskowych, których w leszczyńskich koszarach nie brakuje.

     Dziękujemy majorowi Wojska Polskiego i nauczycielowi Zespołu Szkół w Lipnie panu Jarosławowi Zielonce; wyróżnionemu przez Ministra Obrony Narodowej i Dowódcę Generalnego RSZ za współpracę i promowanie sportu; za zorganizowanie ciekawej lekcji historii dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Wychowawcy i uczniowie klas I-III

[FOTORELACJA]

koszary2018

Nasza szkoła już od kilku lat uczestniczy w programie "Owoce w szkole”. W tym roku szkolnym dołączyli do niego nowi uczniowie - pierwszaki.

Głównym celem programu jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania. Ważne jest, aby dzieci zrozumiały, że warzywa i owoce są niezbędne w ich diecie jako źródło cennych witamin, błonnika pokarmowego i składników mineralnych.

Uczniowie klasy I B postanowili udowodnić, że jedzenie warzyw i owoców wcale nie musi być karą, a posiłki przygotowane w oparciu o warzywa i owoce – bardzo smaczne. Poza tym przygotowanie kolorowych surówek to wielka przyjemność – zwłaszcza, gdy uczniowie robią je wspólnie w klasie.

Dnia 3 października pierwszaki samodzielnie wykonały jesienne, zdrowe surówki. W tym dniu w naszej sali unosiły się zapachy przyniesionych przez dzieci warzyw i owoców niezbędnych do wykonania surówek. Po umyciu rąk, założeniu fartuszków dzieci zamieniły się w małych kucharzy. Wszyscy z wielkim entuzjazmem przystąpili do pracy. Przy pracy przestrzegali zasad bezpieczeństwa i higieny. Na koniec odbyła się degustacja. Apetyty dopisywały. Pamiętaliśmy o kulturze i dobrych manierach.

Wychowawca klasy I B: Izabela Kaczmarek

[FOTORELACJA]

kl1kucharz

VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w tym roku przypadł w piątek 28 września. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Do egzaminu sprawdzającego jej znajomość przystąpili uczniowie z klas od IV do VIII. W każdej klasie uczniowie, którzy odpowiedzieli poprawnie na pytania zdobyli tytuł MT EXPERTA. Nasza szkoła może pochwalić się też jedenastoma „Mistrzami Tabliczki Mnożenia”. Uczniowie, którzy nimi zostali, wykazali się doskonałą znajomością tabliczki mnożenia, rozwiązali przykłady w najkrótszym czasie.

Oto nasi mistrzowie:

IVa – Przemysław Lasik

IVb - Emilia Pelec

Va – Leszek Piotrowski

Vb – Stanisław Gorczyca

Vc - Hubert Witkowski

VIa – Patryk Bartosz

VIb – Zofia Bartkowiak

VIIa – Miron Kubiak

VIIb – Maria Koczorowska

VIIIa – Aleksandra Walkowska

VIIIb – Jakub Jankowski

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Zabawa połączona z nauką wszystkim się podobała. W tym dniu na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali łamigłówki z tabliczką mnożenia.

Akcja była udana, na pewno weźmiemy udział w kolejnym Światowym Dniu za rok, a nasze odpowiedzi będą na pewno jeszcze lepsze!

                                                                                          Organizator i koordynator: Joanna Cieślak

[FOTORELACJA]

asiatabliczka

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci klas pierwszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.

W ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy policjanta, który spotkał się z uczniami klasy IA i IB. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjant rozmawiał  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach miasta, a w szczególności  omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz pokazał niektóre znaki drogowe. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze. Na pamiątkę tego spotkania pierwszoklasiści otrzymali od policjanta kamizelki odblaskowe, które tak się spodobały uczniom, że nosili je przez cały dzień pobytu w szkole.

Izabela Kaczmarek, Alina Linke

[FOTORELACJA]

policja1ab

         O współczesnych zagrożeniach i konsekwencjach łamania prawa opowiadała dziś w Zespole Szkół w Lipnie Anna Maria Wesołowska. Sędzina, znana z telewizyjnego programu, najpierw spotkała się z młodzieżą, a później poprowadziła wykład dla wszystkich mieszkańców. Wizyta odbyła się w ramach I Gminnego Spotkania Specjalistycznego pt. „Dzieci i rodzice - wspólna przygoda”.

Anna Maria Wesołowska opowiadała młodzieży o współczesnych zagrożeniach: używkach, zbyt wczesnej inicjacji seksualnej czy Internecie, który staje się coraz bardziej niebezpieczny. Nie zabrakło przykładów z wieloletniej praktyki zawodowej, w trakcie której Wesołowska wydała wiele wyroków skazujących na karę dożywocia. Zachęcała do założenia w szkole kącików prawnych, czyli miejsca, gdzie będzie można umieszczać informacje, przepisy, regulacje, a także spostrzeżenia i problemy, które dotyczą dnia codziennego szkoły. (…)

         Następnie Anna Maria Wesołowska o współczesnych zagrożeniach rozmawiała z rodzicami i wszystkimi chętnymi mieszkańcami. Z kolei od 16.00 swój wykład na temat o tym jak rozmawiać z dzieckiem poprowadzi terapeuta Tomasz Świtek.

/tekst: elka.pl/

[FOTORELACJA]

wesolowska

Dnia 26 września 2018 roku uczniowie klasy 3a pod opieką wychowawczyni udali się na spacer do parku w poszukiwaniu oznak jesieni. Celem edukacji przyrodniczej było wnikliwe obserwowanie przyrody. Uczniowie wskazywali i nazywali części drzewa. Obliczali ich wiek. Z ich ustaleń wynika, że najstarszym drzewem jest dąb, mający około 100 lat. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem zbierali kasztany, żołędzie i różnokolorowe liście. Spacer dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń oraz nowych wiadomości.

                                                                                                                     Wychowawca klasy IIIa:

Natalia Ornoch

[FOTORELACJA]

jesien3a

Latem pod gołym niebem można robić rzeczy, których podczas innych pór roku robić się nie da. Na przykład oglądać filmy. A czy można oglądać film pod gwiazdami na boisku szkolnym w towarzystwie rodziców, rodzeństwa i nauczycieli? Oczywiście, że tak.

W Zespole Szkół w Lipnie, na zakończenie pięknego, gorącego lata, odbył się po raz drugi wieczór filmowy pod gwiazdami. Każdy z leżakiem pod pachą i kocykiem zajmował sobie najlepsze miejsca na murawie. Objadając się popcornem, którego nie mogło zabraknąć w prawdziwym kinie, oglądaliśmy wzruszający familijny film „Cudowny chłopiec”.

W przerwie można było posilić się hot dogiem i przepysznymi sałatkami przygotowanymi przez rodziców i nauczycieli, zakupić sobie przetwory na zimę. Odbyło się również losowanie nagród dla uczestników oraz podziwialiśmy gwiazdy na niebie przez profesjonalną lunetę.

Wieczór uważamy za udany, choć w połowie przerwany przez nagłe załamanie pogody. Dziękujemy wszystkim za tak liczny udział w wieczorze i pomoc w jego organizacji.

Dyrekcja, Nauczyciele, Rada Rodziców ZS w Lipnie

[FOTORELACJA]

noc2018

„Ziemię mamy tylko jedną, więc szanujmy Ją,

bo cóż z nami stanie się, gdy zniszczymy własny dom?”.

Takie motto przyświecało nam, kiedy 21 września społeczność naszej szkoły wzięła udział w corocznej, międzynarodowej akcji „SPRZĄTANIE ŚWIATA”. W tym roku przebiegała ona pod hasłem: „Segreguję. 2 x więcej, 2 x czyściej”.

Akcję zainicjowaliśmy kilka dni wcześniej, ogłaszając w szkole zbiórkę makulatury oraz starych, zużytych telefonów. W piątek natomiast przystąpiliśmy do zrobienia porządku wokół szkoły, na dziedzińcu, placu zabaw, boiskach sportowych oraz zazielenianiu terenu szkolnego. Uczniowie klas I-VII posadzili w sumie 20 krzewów ozdobnych, głównie wzdłuż budynku A i B oraz na dziedzińcu. Ponadto w klasach młodszych odbyły się pogadanki o charakterze proekologicznym wzbogacone grami edukacyjnymi oraz konkurs plastyczny na temat: „Segregując śmieci-chronię środowisko”.

Małgorzata Bamburowicz-Węglarska

[FOTORELACJA]

sprzatanie2018

       Już na początku roku szkolnego uczniowie naszej szkoły, którzy uczestniczą w projekcie przyrodniczym, wykazali pęd ku wiedzy. 20 września 35 uczniów wzięło udział w  Dniu Młodego Odkrywcy w Szkole Podstawowej nr 1 w Lesznie. Najpierw przez godzinę eksperymentowali  z wykorzystaniem eksponatów Naukobusu Centrum Nauki Kopernik.
Badali szybkość spadania piórka i gumki w próżni, poznawali organy  człowieka i próbowali umiejscowić je w jego wnętrzu, następnie poznawali w praktyce twierdzenie Pitagorasa i doświadczali na własnych osobach prawo zachowania pędu oraz zjawiska elektrostatyczne.

      W czasie kolejnej godziny dzieci uczestniczyły w pokazach fizycznych i chemicznych, zajęciach muzycznych oraz pokazach robotów. W każdej z sal szkoły działo się coś ciekawego, niestety nie wszystko udało się nam obejrzeć. Do Lipna wróciliśmy zmęczeni, ale z przekonaniem, że chcielibyśmy taki dzień zorganizować w naszej szkole.

                                                         Małgorzata Węglarska, Maria Matukiewicz, Jacek Kaftan

[FOTORELACJA]

lesznosp1

18 września 2018 r. w murach Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego UAM w Kaliszu licznie zgromadzeni dyrektorzy i nauczyciele szkół z terenu Południowej Wielkopolski wraz z zaproszonymi gośćmi wzięli udział w konferencji edukacyjno - naukowej pt. „Uczenie przez konstruowanie – szansą dla młodych talentów”. Wydarzenie zorganizowało Centrum Nauki Kopernik z Warszawy wraz z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.

Konferencję objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, a uroczystego otwarcia konferencji dokonała Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, która zwróciła szczególną uwagę na rolę idei konstruowania w obecnej rzeczywistości.

Centrum Nauki Kopernik od dawna propaguje ideę uczenia się przez doświadczanie i wspiera edukatorów w ich pracy. Projekty takie jak Modułowe Pracownie Przyrodnicze, Konstruktorzy Marzeń czy program Klub Młodego Odkrywcy to tylko wybrane obszary, które zostały zaprezentowane uczestnikom konferencji. W organizację wydarzenia zaangażowała się także firma Pratt&Whitney w Kaliszu. W czasie czterech seminariów tematycznych uczestnicy mogli samodzielnie eksperymentować. /tekst: kmo.org.pl/

W eksperymentowaniu pomagali trenerzy z CNK z Warszawy oraz nauczycielki z Zespołu Szkół w Lipnie pani Izabela Kaczmarek i Katarzyna Frach, które prowadzą od trzech lat Klub Młodego Odkrywcy dla uczniów z edukacji wczesnoszkolnej. Uczestnicy super bawili się przy wykonywaniu różnych doświadczeń. Warsztaty, które przeprowadziły bardzo spodobały się uczestnikom i pomogły w decyzji założenia klubów w innych szkołach.

Izabela Kaczmarek, Katarzyna Frach

konferencja

Zastanawiali się nasi najmłodsi uczniowie z klasy Ib i IIb, którzy w dniu 19 września uczestniczyli w Dniu Zawodowca, organizowanym w Zespole Szkół nr 4 w Lesznie. Byli wśród naszych uczniów tacy, którzy stwierdzili, że to najlepsza wycieczka, a nawet najlepszy dzień w życiu.

Ich wybory dotyczące przyszłego zawodu zmienią się pewnie jeszcze 10 razy, ale przynajmniej mogli zobaczyć, dotknąć i podziałać jako hydraulik, elektryk, stolarz, fryzjer, cukiernik, kucharz, geodeta, fotograf i sprzedawca. Było także wiele atrakcji w postaci zabaw, tańca, konkurencji sportowych, rysowania kredą. Nie zabrakło tego, co dzieci lubią najbardziej, czyli cukierków, lizaków, ciasteczek i waty cukrowej, którą niektórzy jedli po raz pierwszy w życiu.

Spotkaliśmy tam wielu absolwentów naszej szkoły, którzy zaopiekowali się nami i byli bardzo mili dla swoich młodszych kolegów. Kto wie, ilu z odwiedzających będzie za 7 czy 8 lat uczniami tej szkoły?

Katarzyna Frach, Izabela Kaczmarek, Alicja Nosek

[FOTORELACJA]

zs4

 

Na hipodromie w Racocie odbył się coroczny Bieg Olimpijski. W tym roku był on podwójnie wyjątkowy, bo odbywał się po raz dwudziesty piąty i został nazwany imieniem zmarłej niedawno Ireny Szewińskiej.

Bieg Olimpijski uświetnili swoją obecnością także olimpijczycy: Anita Włodarczyk, której przedstawiać nikomu nie trzeba; Andrzej Wróbel, trzykrotny mistrz olimpijski w lekkiej atletyce; Dariusz Woźniak złoty medalista z Barcelony w pięcioboju; Andrzej Głyda kościański olimpijczyk; Romuald Rasiak, paraolimpijczyk, siatkarz; Tadeusz Kulczycki, lekkoatleta, Jaromir Radke olimpijczyk, łyżwiarz. Nie zabrakło też przedstawicieli władz samorządowych i centralnych oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Zanim jednak bieg wystartował na maszty wciągnięto flagi olimpijską i Szkolnego Związku Sportowego "Jantar", a także zapalono znicz olimpijski, czego dokonał Jaromir Radke. W końcu uczestnicy przeszli na start i nie byli to tylko biegacze, ale także kijkarze, czy spacerowicze, nawet rodziny z dziećmi w wózkach. Wiele osób, zwłaszcza dzieci i młodzież szkolna, przyjechali z dalszych zakątków Wielkopolski, a nawet z innych województw. Jak się okazało linię mety przekroczyło 2200 osób.

Nie mogło zabraknąć tam również ekipy z Zespołu Szkół w Lipnie wraz z opiekunami, którzy w wyśmienitych humorach pokonali dystans 5 km. Na koniec odbył się piknik, a także rozlosowano nagrody. Wszystkim uczniom biorącym udział w tych zawodach serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału za rok.

Kinga Stachowiak, Andrzej Fularz, Dariusz Podgórski

biegr

Próbowaliście kiedyś przejść przez kartkę? To był temat naszego pierwszego spotkania po wakacjach. Uwierzcie nam - da się! A widzieliście czary- mary ze znikającym atramentem? To też u nas! Po tych zajęciach wiemy już na pewno, że ocet utrwala kolory! Było też doświadczenie ze świeczką, która zapalona z obu stron, zachowuje się jak wahadło. Z tą różnicą, że nie chce przestać się wahać. W tym roku szkolnym dołączą do nas koledzy z klasy I b. Mamy w planie Dzień Eksperymentów, na który zaprosimy wszystkie koleżanki i kolegów z klas I-III, ale najpierw musimy się jeszcze dużo nauczyć.

Katarzyna Frach, Izabela Kaczmarek

klub1

       3 września 2018 roku w Zespole Szkół w Lipnie uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2018/2019.

Dyrektor szkoły pani Aldona Ginter powitała wszystkich przybyłych uczniów, nauczycieli, rodziców, a szczególnie serdecznie powitała najmłodszych uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole. Dyrektor szkoły życzyła wszystkim w nowym roku szkolnym wielu sukcesów, wzajemnej życzliwości, zaufania, aby przebywanie w naszej szkole sprawiało dużo przyjemności. Nauczycielom niegasnącego zapału, dużo cierpliwości, sił w pokonywaniu trudności i satysfakcji ze współpracy z uczniami. Uczniom nowych pięknych doświadczeń, sił do realizacji swoich pasji i zainteresowań, wytrwałości w realizacji celów, powodzenia. Rodzicom i opiekunom cierpliwości i konsekwencji w trudnym wychowywaniu swoich dzieci i wiele radości z ich osiągnięć.

       Po inauguracji roku szkolnego 2018/2019 nastąpiły pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami w klasach.

       Ten nowy rok szkolny stawia przed całą społecznością szkolną także nowe wyzwania. Dołożymy wszelkich starań, by stworzyć w szkole przyjazny klimat, rozwijać w naszych uczniach ducha koleżeństwa i wzajemnego szacunku, kształcić młode umysły, a w sercach rozwijać i pogłębiać uczucia patriotyczne, do czego zobowiązuje nas patron szkoły. Pragniemy wykształcić i wychować ludzi mądrych, szlachetnych, uczciwych, „otwartych na świat, ale kochających swój dom i rodzinny kraj”.

[FOTORELACJA]

rokszk2018

„Jedyna doskonałość, jaka istnieje, to doskonałość w pomaganiu innym ludziom.

To jedyna rzecz, która trwa i ma prawdziwe znaczenie. Po to tu jesteśmy”

Andre Agassi

Zbiórka nakrętek dla Paulinki rozpoczęła się w roku szkolnym 2016/2017 z inicjatywy dzieci z klasy III c. Uczniowie przez cały ten czas wspierali niepełnosprawną dziewczynkę. W tym roku, już jako czwartoklasiści, nadal zachęcają do wzięcia udziału w akcji.

Paulinka Ciszak, dla której zbierane są nakrętki, jest mieszkanką Leszna. Jej życie zmieniło się w 2009 roku. Wtedy to uległa bardzo poważnemu wypadkowi. Przygniótł Ją konar spróchniałej topoli. Od tej pory wymaga ciągłej rehabilitacji.

Możemy Jej w tym pomóc. Zbierając nakrętki, wspieramy Paulinkę w walce o zdrowie.

Liczymy na Was!

Katarzyna Zmysłowska

i uczniowie klasy IVC

naktetka

Copyright © 2018 SP LIPNO Rights Reserved.