foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
UWAGA! Z powodu awarii starej witryny naszej szkoły aktualnie pracujemy nad nową. Przepraszamy za utrudnienia :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

Dzień 8 marca to wspaniałe święto – wszyscy wiemy, że tego dnia obchodzimy Dzień Kobiet. Pamiętali o tym również chłopcy z klasy IV b. Podczas godziny wychowawczej zorganizowali quiz dla koleżanek, w którym dziewczynki musiały m.in. wypić łyżkę soku z cytryny, narysować obrazek z zamkniętymi oczami oraz powiedzieć, który kolega w klasie jest najstarszy czy który nie ma rodzeństwa. Każda młoda kobietka na koniec dostała legitymację SUPER DZIEWCZYNY. Kolejną część upominków dziewczynki otrzymały w sam Dzień Kobiet – były to drewniane tulipany z napisem SUPERBABECZKA oraz wiosenne prymulki. Jakby tego było mało cała klasa, wraz z klasą IV c, pojechała do Family Club w Śmiglu, gdzie bawiliśmy się w sali zabaw i na bowlingu. Takie dni to my lubimy :)

Sabina Wagner

Katarzyna Zmysłowska

[FOTORELACJA]

kobieta4b

W dniu 5 marca 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie odbyły się XII gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pn. „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W turnieju udział wzięło 32 uczestników z jednostek OSP: Lipno, Wilkowice, Górka Duchowna, Wyciążkowo, Radomicko i Goniembice.

Oto wyniki:

Szkoły podstawowe:
I miejsce: WIKTOR PŁONKA (Lipno)
II miejsce: GABRIELA STEFANISZYN (Lipno)
III miejsce: WOJCIECH WIECZOREK (Lipno)

Gimnazjum i klasy VII SP
I miejsce: Weronika Kamińska (Radomicko)
II miejsce: Eryk Wojciechowski (Lipno)
III miejsce: JAKUB JANKOWSKI (Lipno)

Szkoły Ponadpodstawowe:
I miejsce: Tobiasz Lipka (Lipno)
II miejsce: Sebastian Nowak (Wilkowice)
III miejsce: Martyna Kajoch (Goniembice)

Uczestnicy Turnieju otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy z rąk Wójta Gminy Lipno Jacka Karmińskiego, Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Grzegorza Małego, Komendanta Gminnego Ochrony Przeciwpożarowej Przemysława Musielaka oraz mł. bryg. Rafała Wypycha z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie.                        

Do finału powiatowego zakwalifikowali się uczniowie, którzy zajęli pierwsza miejsca w każdej z wymienionych kategorii. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszym etapie!

/tekst i foto: lipno.pl/

osppozar

Dnia 9 marca 2018r. odbyła się wycieczka edukacyjna do Centrum Nauki Kopernik i Planetarium w Warszawie. W wycieczce brali udział chętni uczniowie z klas IV-VII oraz członkowie Klubu Młodego Odkrywcy z klasy IIIb wraz z opiekunami: Katarzyną Frach, Izabelą Kaczmarek, Kingą Stachowiak i Sabiną Wagner.

Celem wycieczki było pokazanie uczniom, jak w sposób ciekawy i przyjemny można poznać tajniki nauk ścisłych. Uczniowie mogli swobodnie poruszać się po Centrum i niekiedy na własnej skórze odczuć prawa fizyki czy biologii. To co wyróżnia to miejsce to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Zwiedzając obiekt w grupach, uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Mieli okazję przyjrzeć się kamieniom milowym naszej cywilizacji. Już na wejściu przywitał nas rozradowany, mówiący robot i wielkie wahadło z 250 kg kulą pokazującą, jak ziemia obraca się wokół własnej osi. A dalej to już wciągaliśmy się coraz dalej i dalej w fantastyczną przygodę.

Po ciekawych doświadczenia udaliśmy się do Planetarium „Niebo Kopernika”, gdzie dzięki projekcji na sferycznym ekranie, otaczającym widownię ze wszystkich stron oraz nowoczesnym technologiom multimedialnym, uczestnicy seansu odnieśli wrażenie przebywania w najodleglejszych zakątkach kosmosu i mieliśmy okazję poznać historię lotnictwa, oglądając film „Na skrzydłach marzeń”. 

Ponieważ pogoda nam sprzyjała, nie odmówiliśmy sobie również krótkiego spaceru w Parku Odkrywców, który znajduje się zaraz przy Centrum oraz odwiedziliśmy Syrenkę warszawską na brzegu Wisły.

Dzięki wizycie w Centrum Nauki Kopernik przekonaliśmy się, że nauka  to wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam nieubłaganie, więc do Centrum wrócimy na pewno, tym bardziej, że atrakcji naukowych jest tam bardzo wiele, a ekspozycje zmieniają się co roku. A my chcemy poznawać „wielką naukę” niekonwencjonalnymi metodami poprzez bezpośrednie w niej uczestnictwo.

Organizatorzy:

K.Frach, I.Kaczmarek, K.Stachowiak, S.Wagner

[FOTORELACJA]

syrenka1

21 lutego przypada Dzień Języka Ojczystego. Stało się to świetną okazją do przeprowadzenia wśród uczniów dyktanda. Po powrocie z ferii na dzieci czekał I etap konkursu. Tekst był trudny i pozwolił na wyłonienie tych najlepszych.

Najmniej błędów popełnili: Szymon Jankowski, Oliwia Ossowska, Joanna Sędłak z IV a, Maciej Juskowiak, Maciej Olejniczak, Oliwia Stachowiak z IV b oraz Karolina Grześkowiak, Katarzyna Jakubiak, Julia Witkiewicz i Hubert Witkiewicz z IV c.

Finał Konkursu Ortograficznego klas czwartych odbył się w piątek, 2 marca. Uczniowie zebrali się w sali 24 o godzinie 8.00. Tym razem czekał na nich tekst o… marzeniach i podróżach. II etap pozwolił wyłonić zwycięzców.

I miejsce – Maciej Olejniczak, kl. IV b

II miejsce – Oliwia Stachowiak, kl. IV b

III miejsce – Oliwia Ossowska kl. IV a, Katarzyna Jakubiak, kl. IV c

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy im dalszych sukcesów, nie tylko w dziedzinie ortografii.

Katarzyna Zmysłowska

kzort

W dniu 28 lutego 2018 roku odbyły się LESZCZYŃSKIE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W WARCABACH 64 - polowych w GOK-u w Lipnie. Naszą szkołę reprezentowało 13 uczniów, a do rozgrywek stanęło 67 uczniów z całego powiatu leszczyńskiego.

DRUŻYNOWO ZAJĘLIŚMY II MIEJSCE.

Wśród uczniów naszej szkoły na podium stanęli: na I miejscu MATEUSZ WYSOKIŃSKI, na II miejscu MACIEJ OLEJNICZAK, a na III miejscu znalazła się ANTONINA WIDEŁ. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na zawodach wielkopolskich w Poznaniu już w marcu.

Kinga Stachowiak

[FOTORELACJA]

mistrzostwa2018

26 lutego, dwunastu uczniów z klas VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum, rozpoczęło w naszej szkole, cykl zajęć komputerowych z zakresu programowania modułowego „INTEL MAKE TOMORROW” prowadzonych przez nauczyciela Zespołu Szkół Technicznych – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lesznie, pana mgr DARIUSZA BOJKA, wicedyrektora i nauczyciela matematyki, którego wspierają panie Izabela Kaczmarek i Katarzyna Frach - opiekunki Klubu Młodego Odkrywcy, działającego w naszej szkole.

Projekt obejmuje 23 lekcje tematyczne realizowane w blokach z technologii informatycznych na bazie zestawów edukacyjnych BeCreo.

BeCreo to modułowy zestaw do nauki podstaw programowania, elektroniki, mechatroniki i elementów robotyki. W programie szkoleniowym BeCreo uczeń wykonuje proste zadania konstruktorskie, układa program za pomocą wirtualnych bloczków, sterując platformą programistyczną i modułami wyświetlaczy, diod, głośników, serwomotorów, silników itp. Odczytuje dane z sensorów i na ich podstawie decyduje o działaniu podłączonych urządzeń. To wszystko pozwala na realizację wielu - co ważne - praktycznych zadań o bardzo różnym stopniu trudności. Zarówno uczeń siódmej kasy szkoły podstawowej, jak i uczeń gimnazjum, znajdzie ciekawe zadania dla siebie. Dzięki pełnemu kursowi z wyzwaniami o rosnącym stopniu trudności, językowi wizualnemu oraz wieloma modułami elektronicznymi łatwymi do podłączenia i gotowymi do użycia w zaledwie kilka chwil, uczeń spędzi wiele godzin na kreatywnej zabawie edukacyjnej.

Izabela Kaczmarek, Katarzyna Frach

[FOTORELACJA]

progsp26

Podczas zimowych ferii w Zespole Szkół w Lipnie odbyły się trzydniowe „warsztaty kreatywno – profilaktyczne". Grupa 41 uczniów z klas III-VII bardzo aktywnie rozpoczęła swój zimowy wypoczynek. Metodami aktywnymi odkrywali istotę zdrowego stylu życia. Przyglądali się różnym niebezpieczeństwom, również tym płynącym z sieci i nadmiaru korzystania z komputera, telefonu, TV. Wesoło bawili się na sali gimnastycznej podczas zawodów i zabaw z kolorową chustą. Wspólne prace plastyczne i graficzne stanowiły zebranie zdobytych informacji – zdobią one korytarze naszej szkoły. Zachęcamy do ich obejrzenia. Wielu wrażeń dostarczył wyjazd do kina na film "Cudowny chłopak". Na zakończenie odbyło się rozstrzygnięcie konkursów i każdy uczestnik otrzymał certyfikat oraz drobny upominek.

Alicja Nosek

[FOTORELACJA]

ferie2018

11 lutego to Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej! W związku z powyższym uczniowie klasy Va i VIa zorganizowali w szkole zbiórkę karmy dla dzikich zwierząt. Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla zwierząt leśnych. Warstwa śniegu i lód utrudniają zwierzętom dostęp do naturalnego pokarmu i wody. Dlatego leśnicy wspólnie z myśliwymi oraz wolontariuszami ze szkół i organizacji pozarządowych pomagają zwierzętom leśnym przetrwać zimę. My również, jak co roku, przyłączyliśmy się do pomocy. Zebraliśmy dużą ilość warzyw - ziemniaków, marchwi, buraków, kapusty oraz dużą ilość ziarna i suchego chleba, a następnie pod okiem pana myśliwego Mariana Dzialika złożyliśmy je w jednym z leśnych paśników na terenie Smyczyny. W wycieczce wzięli udział chętni „mali wolontariusze”, którzy pozytywnie zareagowali na nasz apel. Wycieczka była okazją do zdrowego spaceru po lesie i rozmowy wzbogacającej naszą wiedzę o zwierzętach leśnych, ich różnorodności i liczebności na terenie naszych lasów oraz pracy leśników i myśliwych na rzecz ochrony środowisk leśnych.

                                                                       Uczniowie klas Va i VIa

[FOTOGALERIA]

dokarmianie

Tłusty czwartek to jedyny dzień, w którym z reguły nikt nie zważa na ilość spożywanych kalorii. W naszej szkole w takim dniu, także było na słodko z pysznymi lukrowanymi pączkami z konfiturą.

W tym dniu klasy od I - VII wraz z nauczycielami przyłączyli się do akcji charytatywnej „PĄCZKI DO RĄCZKI” organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 5 oraz Szkołę Podstawową nr 9 w Lesznie. Dochód z akcji przeznaczony zostanie na dwójkę chorych dzieci Julkę oraz Huberta. Wszystkim bardzo dziękujemy za przystąpienie do tak szlachetnej akcji. Smacznego!!!

Monika Raczkowska – koordynator akcji

raczki

Klub Młodego Odkrywcy w naszej szkole działa przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik. Celem zajęć jest pozwolenie dzieciom na swobodne eksperymentowanie i doświadczanie otaczającego świata, a dzięki temu rozwijanie wrodzonej ciekawości i pogłębianie wiedzy z różnych dziedzin.

Tym razem na zajęciach Klubu Młodego Odkrywcy uczniowie przygotowali dla skrzydlatych przyjaciół stołówki z pożywieniem. Sami przygotowywali kule ze smalcu i nasion, a później rozwieszali je na drzewach wokół szkoły, tak, aby obserwować ptaki, które zimują w naszym rejonie. Kolejne zajęcia minęły na eksperymentowaniu z wodą. Najbardziej spodobał się młodym badaczom eksperyment z „magiczną butelką” i „siłą przyciągania”. Ostatnie zajęcia przed feriami to bicie rekordu w locie modeli samolotów zrobionych z papieru. Każda grupa składała inny model samolotu i porównywaliśmy, który dalej poleci.

Po feriach Klub Młodego Odkrywcy i wszyscy jego sympatycy wybierają się w niesamowitą podróż do Centrum Nauki Kopernik i Planetarium do Warszawy. Ruszamy 9 marca! Gdy wrócimy podzielimy się swoimi wrażeniami z pobytu w tym pełnym doświadczeń i eksperymentów miejscu.

Opiekun KMO - klasy IIIB: Izabela Kaczmarek

[FOTORELACJA]

kmo1234

W dniu 8 lutego 2018 roku odbyły się Gminne Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Warcabach Klasycznych w GOK- u w Lipnie. Naszą szkołę reprezentowało 12 uczniów z klas I-VII.

JAKO SZKOŁA DRUŻYNOWO ZAJĘLIŚMY I MIEJSCE!!!

Na podium w kategorii klas I-III stanęli:

Kategoria chłopców:

I miejsce – Mateusz Wysokiński

II miejsce – Kacper Stachowiak

III miejsce – Dorian Paluszak

Kategoria dziewcząt:

I miejsce – Antonina Wideł

III miejsce – Zofia Wideł

W kategorii klas IV-VII na podium stanęli:

Kategoria dziewcząt:

I miejsce – Aleksandra Walkowska i Zuzanna Ruta

III miejsce – Jagoda Przybylska

Kategoria chłopców:

I miejsce – Maciej Olejniczak

II miejsce – Jakub Janowicz

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych rozgrywkach.

Kinga Stachowiak

[FOTORELACJA]

warcaby8.02

Już do tradycji naszej szkoły wpisał się WIECZÓR FILMOWY organizowany zawsze w piątek przed feriami. Nietypowa forma spędzenia czasu w szkole spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Na wieczór filmowy zgłosiło się aż 71 uczniów z klas pierwszych i trzecich. Mieli oni okazję spojrzeć na szkołę z zupełnie innej perspektywy i przekonać się, że szkoła to nie tylko nauka i lekcje, ale również ciekawa forma spędzania czasu z przyjaciółmi. Spakowaliśmy śpiwory, poduszki, maskotki i o godzinie 17.00 rozpoczęliśmy wspólny maraton filmowy. Seanse odbywały się w dwóch salach i jak przystało na prawdziwe kino, nie obyło się bez popcornu. Dzieci młodsze obejrzały filmy „Gwiazdka z dinozaurami”, „Epoka lodowcowa 5”, a trzecioklasiści: „Vaiana – skarb oceanu” i „Był sobie pies”. O godzinie 19.00 nastąpiła przerwa – niespodzianka. Zostały dostarczone pizze, które zostały zjedzone ze smakiem, i to w Międzynarodowy Dzień Pizzy, który przypada właśnie 9 lutego.

O godzinie 20.00 radośni, chociaż już zmęczeni, opuściliśmy szkołę. Z niecierpliwością czekamy na kolejną noc filmową w przyszłym roku.

Organizatorzy:

Katarzyna Frach, Izabela Kaczmarek, Marta Matyla

[FOTORELACJA]

baje

9 lutego, tuż przed feriami, uczniowie klasy VI B, V B i III B wybrali się do FAMILY CLUBU - BOWLING w Śmiglu. Wspólny wyjazd  przyniósł nam wiele korzyści, m.in. był doskonałą okazją na wspólną integrację, utrwalanie zasad "zdrowej" rywalizacji, a także aktywne spędzenie czasu w gronie kolegów i koleżanek. Ta forma gry, czyli bowling, pozwoliła nam być w ruchu, który przeplatał się z odpoczynkiem, co nie pozwoliło nam zmęczyć się. Dodatkowym atutem było to, iż podczas wspólnych zmagań  wydzielały się nam endorfiny, powodujące wiele radości i uśmiechów. Po zmaganiach sportowych uczniowie mogli dodatkowo „wyszaleć się” na placu zabaw, a potem udaliśmy się do restauracji na smakowitą pizzę, frytki i orzeźwiające napoje. Pobyt w Family Clubie dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń. Podczas wyprawy uczniowie mieli okazję przekonać się, że bowling to nie tylko dyscyplina sportowa, ale świetna zabawa. Pełni wrażeń i emocji wrócili do szkoły myśląc już o kolejnym wyjeździe. Było super!!!

Organizatorzy:

Kinga Stachowiak, Izabela Kaczmarek, Jarosław Zielonka, Józef Gabryś

[FOTORELACJA]

bow9

„Jedyna doskonałość, jaka istnieje, to doskonałość w pomaganiu innym ludziom.

To jedyna rzecz, która trwa i ma prawdziwe znaczenie. Po to tu jesteśmy”

Andre Agassi

Zbiórka nakrętek dla Paulinki rozpoczęła się w roku szkolnym 2016/2017 z inicjatywy dzieci z klasy III c. Uczniowie przez cały ten czas wspierali niepełnosprawną dziewczynkę. W tym roku, już jako czwartoklasiści, nadal zachęcają do wzięcia udziału w akcji.

Paulinka Ciszak, dla której zbierane są nakrętki, jest mieszkanką Leszna. Jej życie zmieniło się w 2009 roku. Wtedy to uległa bardzo poważnemu wypadkowi. Przygniótł Ją konar spróchniałej topoli. Od tej pory wymaga ciągłej rehabilitacji.

Możemy Jej w tym pomóc. Zbierając nakrętki, wspieramy Paulinkę w walce o zdrowie.

Liczymy na Was!

Katarzyna Zmysłowska

i uczniowie klasy IVC

naktetka

Copyright © 2018 SP LIPNO Rights Reserved.