foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
UWAGA! Z powodu awarii starej witryny naszej szkoły aktualnie pracujemy nad nową. Przepraszamy za utrudnienia :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

W dniu 10 listopada 2016r. delegacja Szkoły Podstawowej w Lipnie, na zaproszenie Dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego w Żaganiu gen. dyw. Jarosława Miki, uczestniczyła w uroczystych obchodach związanych z upamiętnieniem generała brygady Michała Gutowskiego.

W 10. rocznicę śmierci oddano hołd temu wielkiemu synowi narodu polskiego, niezłomnemu żołnierzowi i znakomitemu sportowcowi. Michał Gutowski był wybitnym oficerem stacjonującego w Lesznie 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego, a następnie 10 Pułku Strzelców Konnych i 2 Pułku Pancernego, odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyżem Walecznych za zasługi wojenne w czasie II wojny światowej, któremu nie dane było wrócić po zakończeniu wojny do Ojczyzny. Michał Gutowski godnie reprezentował Polskę i Leszno na Igrzyskach Olimpijskich rozgrywanych w 1936 r. w Berlinie oraz na zawodach jeździeckich rozgrywanych w Kraju i za granicą. W 2005 r. odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług poniesionych dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za integrowanie środowisk kombatanckich oraz krzewienie tradycji oręża polskiego.

Generał Michał Gutowski dochował wierności narodowej sprawie i przysiędze złożonej na sztandar. Dla niego Polska była Ojczyną, całym życiem, a hasło "Bóg - Honor - Ojczyzna" było wykute w jego sercu, jak w kamieniu.

Wizyta była swoistą lekcją historii dla naszych uczniów, która przedstawiła życie generała, Jego umiłowanie Ojczyzny, nieskazitelność charakteru i wierność ideałom, które pozostaną wzorem dla kolejnych pokoleń.

Uczniowie mieli również możliwość uczestniczenia w XXVIII Uroczystej Sesji Rady Miejskiej Leszna, która odbędzie się w Klubie Wojskowym 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego w Żaganiu.

Godnie naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas VI: Kamil Dzialik, Jakub Janowicz, Maciej Stachowiak oraz Bartosz Patryk z klasy IV, którym towarzyszyli nauczyciele: Kinga Stachowiak i Jarosław Zielonka.

Jarosław Zielonka

Copyright © 2019 SP LIPNO Rights Reserved.