foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Lipnie. Dziękujemy za odwiedzenie naszej witryny :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

W dniach 3 – 5 czerwca 2019r. czterdziestu czterech uczniów z klas: Vc, VIa, VIb, VIIa, VIIb i VIIIa wzięło udział w wycieczce szkolnej do Krakowa, Zakopanego i Wieliczki.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Kraków. Wędrówkę po mieście Kraka rozpoczęliśmy od siedziby polskich władców - Wawelu. W Katedrze Wawelskiej poznaliśmy dzieje tej zabytkowej budowli, a w jej podziemiach obejrzeliśmy Groby Królewskie i nagrobki wybitnych Polaków. Natomiast na wieży katedralnej mieliśmy okazję obejrzeć słynny „Dzwon Zygmunta”. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie renesansowego dziedzińca Wawelu, siedziby Collegius Maius. Spacerując uliczkami Krakowa poznaliśmy historię Barbakanu, Bramy Floriańskiej, Sukiennic oraz Kościoła Mariackiego.

Drugi dzień wycieczki spędziliśmy w Zakopanem. Wędrując urokliwą Doliną Kościeliską poznawaliśmy historię polskich Tatr oraz zasady, jakie obowiązują w górach. A wszystko to, w ciekawej, barwnej opowieści zostało nam przedstawione przez przewodnika górskiego. Na zakończenie naszej pieszej wędrówki po górach delektowaliśmy się owczymi oscypkami, wytwarzanymi tradycyjną metodą przez baców. W Zakopanem zwiedziliśmy również Sanktuarium na Krzeptówkach, skocznie narciarską oraz spacerowaliśmy reprezentacyjną ulicą Zakopanego, czyli Krupówkami. Po dniu pełnym wrażeń, wieczorem odpoczywaliśmy na basenach w kompleksie: „Gorący Potok” w Szaflarach.

Ostatni dzień wycieczki przeznaczony został na zwiedzanie zabytkowej kopalni soli w Wieliczce. Ubrani w specjalne kombinezony, zaopatrzeni w latarki i maski udaliśmy się do podziemnych korytarzy kopalni soli, gdzie poznaliśmy historię żup solnych oraz sposób wydobywania soli w dawnych wiekach. Na własnej skórze poznaliśmy, jak ciężka była praca górników, ponieważ niektóre ich czynności musieliśmy sami wykonać.

Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do domów.

Opiekę nas nami w trakcie wycieczki sprawowali:

p. Józef Gabryś, p. Kinga Stachowiak, p. Iwona Lorenc –Zimniak.

krak2019

Copyright © 2019 SP LIPNO Rights Reserved.