TRZYDNIOWA WYCIECZKA KLAS VI. KRAKÓW - ZAKOPANE 2016

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Lipnie. Dziękujemy za odwiedzenie naszej witryny :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

25 kwietnia, wczesnym rankiem, w radosnych nastrojach, uczniowie klas VI wraz z opiekunami wyruszyli na długo oczekiwaną trzydniową wycieczkę do Krakowa i Zakopanego.

W Krakowie uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z historią miasta, wieloma zabytkami o wielkiej randze artystycznej i historycznej oraz poczuć niepowtarzalną atmosferę dawnej stolicy Polski. Podczas zwiedzania Wzgórza Wawelskiego uczniowie podziwiali renesansowy dziedziniec na Zamku królewskim oraz podziemia – miejsce spoczynku królów, książąt oraz bohaterów narodowych. Tutaj spoczywa również Para Prezydencka, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Grupa miała także okazję spotkać legendarnego smoka Wawelskiego.

Duże wrażenie na podopiecznych wywarło muzeum mieszczące się w podziemiach Rynku Głównego. To prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa.

Spacerując po Rynku wszyscy podziwiali Sukiennice, Ratusz oraz pomnik słynnego wieszcza Adama Mickiewicza. Niepowtarzalny klimat Krakowa dało się także odczuć spacerując uliczkami Starego Miasta m. in. Floriańską czy też Franciszkańską ze słynnym oknem papieskim, a także odwiedzając dziedziniec Collegium Maius – najstarszy z budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Niezapomniane chwile dostarczył uczniom rejs po jeziorze Czorsztyńskim. Na pokładzie uczestnicy zażywali kąpieli słonecznych i podziwiali okoliczne zabytki zarówno architektury jak i przyrody.

Uczniowie mieli również okazję zobaczyć niezwykle cenny zabytek - drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim z 1490 roku, który figuruje na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści proboszcza o historii kościoła.

W Zakopanem podopieczni odwiedzili cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie spoczywają najznakomitsi mieszkańcy tego miasta. Pogoda sprzyjała spacerom, więc uczniowie udali się również do domu, który stoi do góry nogami a następnie poszli na najbardziej rozpoznawalną arterię zakopiańską - Krupówki, gdzie mieli okazję podziwiać podhalańską architekturę oraz kupić pamiątki.

W drodze powrotnej zwiedzaliśmy muzeum chleba, które znajduje się w Radzionkowie.

Wycieczka bardzo wszystkim się podobała i wróciliśmy do domu w cudownych nastojach z głowami pełnymi wspomnień.

Organizatorzy wycieczki: Ewa Jezierska, Joanna Cieślak, Olga Jankowska

Copyright © 2020 SP LIPNO Rights Reserved.