DZIEŃ KLASY 1B W MUZEUM OKRĘGOWYM W LESZNIE

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Lipnie. Dziękujemy za odwiedzenie naszej witryny :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

Uczniowie klasy Ib wraz z wychowawczynią Izabela Kaczmarek oraz panią Sabiną Wagner wybrali się do Muzeum Okręgowego w Lesznie. Celem wycieczki było zwiedzanie wystawy „Magiczny świat domków dla lalek” oraz wystawy „Leszczyńscy zegarmistrzowie”.

Po „świecie” domków dla lalek oprowadziła nas pani przewodnik. Dzięki temu każdy z nas mógł przenieść się sto, a nawet więcej lat wstecz i zapoznać się z zabawkami, którymi bawiły się nasze babcie i prababcie. Podziwialiśmy domki wyposażone w meble i akcesoria z różnych epok, lalki ubrane w misternie wykonane stroje, adekwatne do danej epoki. Ta wystawa zachwyciła nie tylko dziewczynki, ale chłopcy również byli zafascynowani domkami. Na ekspozycji podziwialiśmy ponad 50 powstałych na przestrzeni trzech ostatnich stuleci domków i pokoi dla lalek, a także kolekcję miniaturowych kompletów mebli i kilkudziesięciu laleczek. Poza domkami rozumianymi w tradycyjny sposób, na wystawie znajdą się również drobiazgowo wykonane pomieszczenia kuchenne, łazienki, klinika dla zwierząt oraz sklepiki – XIX-wieczny sklep mięsny, apteka, poczta i salon sukien ślubnych. Zaskoczeniem mogą być niezwykle realistyczne, miniaturowe kapliczki, w nich zaś przedstawienie zaślubin, z postaciami księdza i pary młodej, czy scena pogrzebu, z maleńką trumną i opłakującymi zmarłą postaciami sióstr zakonnych.

Niemniej atrakcyjna była wystawa zegarów. Pani przewodnik opowiedziała nam i pokazała zegary służące ludziom od najdawniejszych czasów. Uczniowie dowiedzieli się, że zegary są to jedne z najbardziej trwałych i niezawodnych urządzeń mechanicznych stworzonych przez człowieka. Z jednej strony odmierzają czas, z drugiej - miarowe tykanie daje poczucie stałości, bezpieczeństwa i odprężenia. Coraz mniej ludzi potrafi rozkoszować się komfortem cichej pracy tego urządzenia. Zegary mechaniczne wypierane są powoli przez urządzenia z zasilaniem bateryjnym, a zegarki naręczne - przez tanie wyroby pochodzące z Chin.

Obie wystawy dostarczyły nam wielu przeżyć i emocji. Pozwoliły chodź na chwilę przenieść się w czasy naszych przodków i poszerzyć wiedzę o ich życiu. Po lekcjach w muzeum na dzieci czekała niespodzianka przepyszne lody i spacer po parku przy Pl. T.Kościuszki oraz zabawa na pobliskim placu zabaw. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły.

Organizatorki:Izabela Kaczmarek, Sabina Wagner

 

 

Copyright © 2020 SP LIPNO Rights Reserved.