Święty Andrzej wróży szczęście…

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Lipnie. Dziękujemy za odwiedzenie naszej witryny :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

Wróżby andrzejkowe były rozpowszechnione w całej chrześcijańskiej Europie. Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż, poznać imię i charakter przyszłego małżonka.

Chłopcy natomiast gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, 24 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu.  Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki. Jest wtedy okazja, by z przyjaciółmi poznać andrzejkowe wróżby, przesądy i zaklęcia.

Tak też zrobili uczniowie klas Va i Vb. Przy słodkim poczęstunku przygotowanym z pomocą Rodziców mogliśmy i my pobawić się w „poznawanie” naszej przyszłości. Teraz już wiemy, jakie zawody będziemy być może wykonywać, jakie imię będzie nosić nasz wybranek lub wybranka serca, co nas czeka w życiu i na co musimy uważać. Były oczywiście tradycyjne wróżby umieszczone w balonach, przekładanie butów oraz symbolika cyfr, według dat naszego urodzenia.

Po „tańcach, hulankach, swawolach”, pomimo zapowiedzi ciekawej i przyjemnej przyszłości, musieliśmy jednak wrócić do szkolnej rzeczywistości.

Iwona Gołąbka i Kinga Stachowiak

 

Copyright © 2020 SP LIPNO Rights Reserved.