Biblioteka szkolna poleca – książki dla dzieci …i nie tylko

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Lipnie. Dziękujemy za odwiedzenie naszej witryny :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

           Książka Łukasza Wierzbickiego - "DZIADEK I NIEDŹWIADEK" jest przeznaczona dla dzieci w wieku 6 - 12 lat. Opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka, który w latach 1942 -1945 towarzyszył żołnierzom 2. Korpusu Polskiego. Ich wspólna przygoda rozpoczyna się w Persji w kwietniu 1942 roku. Żołnierze 22. Kompanii Transportowej kupili od miejscowego chłopca niedźwiadka sierotę. Wykarmili go skondensowanym mlekiem i pościelili legowisko w swoim namiocie. Wojtek, bo tak ochrzczono kosmatą maskotkę, sprawiał wiele zamieszania, ale był też źródłem mnóstwa radości. Stał się ulubieńcem całego batalionu, pocieszycielem w trudnych wojennych momentach. Niedźwiadek uwielbiał się kąpać. Nie stronił od boksu i zapasów - zawsze dla zabawy. Chętnie podróżował wojskową ciężarówką. Apetyt mu dopisywał, szybko więc stał się wielkim niedźwiedziem brunatnym - przestał mieścić się w szoferce i zmuszony był przesiąść się na pakę samochodu. W grudniu 1943 roku na pokładzie MS "Batory" Wojtek przeprawił się z Egiptu do ogarniętej wojną Europy. Tam bohaterski niedźwiedź uczestniczył w działaniach wojennych. W trakcie przygotowań do bitwy o Monte Cassino dźwigał pociski artyleryjskie. Jego podobizna została umieszczona na oficjalnym emblemacie kompanii. Po zakończeniu wojny 22. Kompania Transportowa przeniosła się wraz z niedźwiedziem do Szkocji. Żołnierze rozjechali się po świecie, a Wojtek zamieszkał w ZOO w Edynburgu. Zamknięty na swoim wybiegu niedźwiedź na dźwięk polskiej mowy unosił łeb i mruczał przyjaźnie. Podobno przyjaciele z wojska odwiedzali go i, ku przerażeniu obsługi ogrodu, wchodzili do klatki, by raz jeszcze pobawić się ze swym przyjacielem. Wojtek przeżył w edynburskim ogrodzie zoologicznym 16 lat - do grudnia 1963 roku.

         Książka "DZIADEK I NIEDŹWIADEK" napisana jest bardzo barwnym, żywym językiem, bogato i dowcipnie ilustrowana przez Ireneusza Wolińskiego. Stanowi mieszankę zabawnych opowieści i pouczających faktów. Na dodatek udowadnia, że zwierzęta są wspaniałymi przyjaciółmi. I że życie potrafi być znacznie ciekawsze niż wymyślone historie... Pokazuje polskim dzieciom życie codzienne żołnierzy, nawiązuje do wielu wydarzeń i postaci historycznych. Zawiera mapę, na której zaznaczono szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego oraz kilkanaście autentycznych zdjęć niedźwiedzia Wojtka i "jego" żołnierzy. Wstęp do książki napisał ostatni żyjący w Polsce żołnierz 22. Kompanii Transportowej 2. Korpusu Polskiego, opiekun Wojtka - profesor Wojciech Narębski. Honorowy patronat nad książką objęła pani kapitan IRENA ANDERS, żona generała Władysława Andersa.

         „Kundel Bing. O psie, który skakał na spadochronie” Gila Boyda to niezwykła historia psa spadochroniarza. Kundel Bing w czasie II wojny światowej w pułku powietrznodesantowym wykonywał najbardziej niebezpieczne zadania, wykonywał skoki bojowe, wspierał pluton zwiadowczy snajperów,

Bing musiał przyswoić sobie bardzo specjalistyczne umiejętności wyszukiwania wroga i ochrony ludzi, których kochał i którym służył przy pomocy swych wyostrzonych zmysłów słuchu i węchu. Wraz z przyjacielem rasy border collie, Robem, Bing otrzymał najwyższe odznaczenie za odwagę przyznawane zwierzętom, czyli Medal Dickin, za ofiarną, bohaterską i odważną służbę podczas D-Day i operacji przekraczania Renu.

Kundel Bing to przedstawiona po raz pierwszy prawdziwa opowieść o heroizmie i poświęceniu psów należących do pułku powietrznodesantowego podczas II wojny światowej. Książka ta, przeznaczona dla młodszego czytelnika, napisana została z perspektywy jednego z takich psów, mieszańca dwóch ras owczarków ‒ niemieckiego i szkockiego ‒ o imieniu Bing. Wraz z nim odbywamy służbę w 13 Batalionie Powietrznodesantowym, przechodząc szkolenie podstawowe, wraz z odpowiednią liczbą przewidzianych skoków, a potem wykonując skok bojowy w roli psa wspierającego działania plutonu zwiadowczego snajperów.

           Alex Bell „Zamarznięta Charlotte”. Sympatyczna para nastolatków Jay i Sophie nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji zabawy aplikacją, za pomocą której można skontaktować się z duchami. Sytuacja jednak bardzo szybko wymyka się spod kontroli i doprowadza do tragedii. Dziewczyna wyrusza na mglistą szkocką wyspę Skye, by dowiedzieć się, w jakich okolicznościach zginęła przed laty jej kuzynka. W mrocznym domu znajduje maleńkie laleczki z serii „Zamarznięta Charlotte”. Czy mają one coś wspólnego ze śmiercią nastolatków? Czy Sophie uda się wyjść bez szwanku z tej pełnej sekretów wyprawy? Książka przeznaczona dla starszych czytelników.

           Elżbieta Leszczyńska „Stara chata i czarownica”. W niewielkim miasteczku otoczonym lasami córka budowniczego kolei zaprzyjaźnia się z synem ubogiego szewca. Dziewczynę i chłopca łączy seria tajemniczych zdarzeń. Wkrótce na ich drodze pojawia się miejscowa czarownica Ariadna... Stara chata i czarownica jest wzruszającą opowieścią o przyjaźni Magdy i Mikołaja z prawdziwą czarownicą, psem i niedźwiedziem. Ariadna, ucząc ich, że pozory mylą, pomaga im pokonać własne lęki i słabości. Magiczny świat, fascynująca historia i niezwykłe przygody przyjaciół wszystko to powoduje, że książkę czyta się jednym tchem.  Powieść dla starszych dzieci.
Można by zacząć tak... Za siedmioma górami, za siedmioma morzami... a może raczej tuż obok, blisko nas. Dawno, dawno temu... a może całkiem niedawno. Żyli, byli Mikołaj i Magda. Nie tylko żyli i byli, ale i poznali się przypadkiem. Mikołaj, syn szewca, zawsze wolał przyrodę, zwierzęta niż ludzi. Bo ludzie go nie rozumieją. Woli włóczyć się po lesie niż pomagać w ubogim, przytłoczonym męczącymi problemami domu rodzinnym. Najbliżsi to ktoś, kogo się nie wybiera. Coś w rodzaju zła koniecznego. Kiedy problemy nagle narastają, ojciec ma kłopoty z policją, mama zostaje tymczasowo aresztowana, chłopak ucieka do swojej leśnej kryjówki. Magda, córka inżyniera, budowniczego kolei, czuje się samotna. Wychowywana tylko przez ojca, który nie ma dla niej czasu, włóczy się po coraz to nowej okolicy i poznaje kolejne miejsca do których za pracą udaje się jej rodzic. Mikołaj potrafi rozmawiać ze zwierzętami, znajomym niedźwiedziem i właśnie co oszczenioną suką. To są jego prawdziwi przyjaciele. Kiedy spotyka Magdę, także i ona, choć nie od razu, dołącza do ich grona. Razem przeżywają wiele złożonych sytuacji, dobrych i złych. Uczą się, dorastają i dojrzewają. Poznają smak przyjaźni. Uczą się odpowiedzialności za swoje czyny, słowa i decyzje. Uczą się oceniania innych uczciwie, a nie na podstawie pozorów i plotek.

             Ewa Rosolska „Tajemnica starego witraża. Po drugiej stronie”. Trzecia część powieści odsłania kolejny fragment zagadki związanej z krzyżacką strażnicą – osobliwy cmentarz. By zmierzyć się z klątwą Mroku ciążącą nad niepokornymi kapturowymi braćmi, Marta musi przejść na drugą stronę – sama. Nie ułatwia jej tego obecność studenta Adama, tym bardziej gdy okazuje się, że jest to naprawdę mroczna postać. Jednak pomimo wielu obaw zdeterminowana Marta wyrusza w nieznane, by wypełnić ważną misję. Nie wie, że została poddana testowi, od którego wyniku zależy los światła. Czy Marta sprosta zadaniu? Kogo spotka po drugiej stronie? Czy pomogą jej mgły zapomnienia? Do kogo należą tajemnicze żółte oczy?

Opowieść przepełniona jest sekretami, niezwykłymi zdarzeniami, zaklęciami i tajemniczymi wskazówkami. Jest powieścią dla odważnych i łaknących tajemnic. Dla tych, którzy nie boją się mrocznych sekretów i ich strażników. Dla tych, którzy nie lękają się użyć magii, by stawić czoła złu. Ale spokojnie… jest też pełna humoru i zabawnych sytuacji.

           Wszystkie prezentowane książki zostały zakupione dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa. Łącznie zakupiono 790 książek. Wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie. Są książki historyczne, przygodowe, fantastyczne, o sportowcach, coś z przymrużeniem oka i coś na serio. Warto przyjść do biblioteki i zapoznać się z naszą najnowszą ofertą. Wielu z Was już skorzystało, czekam na pozostałych naszych uczniów, nauczycieli, rodziców, pracowników naszej szkoły. Korzystajmy z tego dobrodziejstwa jakim są książki, dopóki są na wyciągnięcie ręki…

DOROTA GROCHOWA - BIBLIOTEKARZ

ksiazki 800x533

Copyright © 2020 SP LIPNO Rights Reserved.