WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI MIEJSKIEJ I DRUKARNI W LESZNIE

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Lipnie. Dziękujemy za odwiedzenie naszej witryny :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

             W dniu 14.03.2018r. została zorganizowana dla klasy IV b lekcja biblioteczna, która tym razem odbyła się w terenie. Celem wyjazdu było poznanie pracy drukarza oraz bibliotekarza, poznanie funkcji, jaką spełnia biblioteka, zachęcenie dzieci do systematycznego korzystania z biblioteki i czytelni oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych u uczniów i ich rodzin. Wycieczkę podzieliliśmy dwuetapowo.

             Rozpoczęliśmy zwiedzanie od drukarni. Dzięki uprzejmości pracowników uczestnicy mogli zapoznać się z pracą jaką wykonują na co dzień, czyli drukarza, introligatora, czy zecera. Uczniowie mieli okazję zwiedzić biuro, pracownię kolorów, introligatornię oraz cały warsztat drukarski. Pani przewodniczka wtajemniczyła nas w to, jak powstają np. kalendarze, foldery, zaproszenia, obróbka zdjęć, a nawet zwykły notes. Wyszliśmy z drukarni zadowoleni z małymi podarunkami w postaci notesów, które uczniowie po części przygotowali i złożyli sami, a także pamiątkowym zdjęciem z logo drukarni.

           Kolejnym etapem naszej wycieczki była wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w której nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić niektóre pomieszczenia, czytelni i wypożyczalni. Pomieszczenia podzielone były na takie działy jak: centrum obsługi czytelników, czytelni głównej, czytelni dla dzieci i młodzieży, czytelni regionalnej, dział zbiorów specjalnych. Pani bibliotekarka opowiedziała nam o zasobach jakie posiada biblioteka, a także o zasadach i warunkach jakie muszą spełnić uczestnicy przy korzystaniu z biblioteki.

           Mieliśmy także okazję obejrzeć starodruki, które są odpowiednio zakonserwowane i przechowywane w specjalnych warunkach. Podpatrzyliśmy także archiwum, jak przechowywane są książki, czasopisma i gazety. Na koniec zostaliśmy zaproszeni do lochów biblioteki. Jest to specjalne miejsce, gdzie organizowane są spotkania artystyczne i literackie. Wróciliśmy do szkoły zadowoleni, uśmiechnięci, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia.

                                                                              Organizator : Monika Raczkowska

Sabina Wagner

druk

Copyright © 2021 SP LIPNO Rights Reserved.