SZCZUNY I MELE Z KLASY I B I II B W MUZEUM ROGALA W POZNANIU

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Lipnie. Dziękujemy za odwiedzenie naszej witryny :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

Gdzie można poznać tajniki największego skarbu kulinarnego Poznania – rogala świętomarcińskiego? W Rogalowym Muzeum Poznania, które zaprasza na fantastyczne pokazy.

Z takiego zaproszenia skorzystali, w dniu 23 listopada 2018r., uczniowie klasy I B i II B wraz z wychowawczyniami panią Izabelą Kaczmarek i panią Katarzyną Frach oraz panią Kingą Stachowiak. Na młodych widzów czekała opowiadana na żywo historia rogali świętomarcińskich, ich wspólny wypiek, a także lekcja poznańskiej gwary. To wszystko we wnętrzach zabytkowej kamienicy z widokiem na koziołki. Muzeum Poznania to miejsce przybliżające najważniejsze poznańskie tradycje w formie kameralnych, swobodnych pokazów na żywo. Atrakcja ta to idealny pomysł na miłe spędzenie czasu z koleżankami i kolegami z klasą. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się skąd pochodzi kształt rogala świętomarcińskiego, jakie są tajniki jego szlachetnej receptury, a nawet sami mieli okazję brać udział w ich wypieku pod okiem Rogalowego Mistrza. Opowieści okraszone były zwrotami z poznańskiej gwary, a w zrozumieniu ich pomagał rodowity Poznaniak - Wuja Biniu.

Muzeum mieści się w zabytkowej kamienicy na Starym Rynku, dokładnie naprzeciwko Ratusza. Wnętrze kamienicy kryje oryginalny renesansowo-gotycki wystrój sprzed pięciuset lat. Z okien Muzeum doskonale widać koziołki, co było dodatkową atrakcją naszej wycieczki. Oglądaliśmy trykające się rogami koziołki z najlepszego w mieście punktu obserwacyjnego. Przy okazji poznaliśmy też legendę o koziołkach, jednej z największych atrakcji Poznania. W muzeum kosztowaliśmy słynne rogale, a na rynku mogliśmy zrobić zdjęcie z poznańskimi koziołkami i obejrzeć wystawę poświęconą 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Izabela Kaczmarek, Katarzyna Frach, Kinga Stachowiak

kozly

Copyright © 2021 SP LIPNO Rights Reserved.